Rzepak trzyma się mocno na giełdzie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: FAMMU/FAPA, (em) | redakcja@agropolska.pl
27-05-2015,11:40 Aktualizacja: 27-05-2015,12:31
A A A

Na Euronext w Paryżu rzepak w kontrakcie sierpniowym przez tydzień umocnił się o 1,4 proc. do 359,5 euro za tonę.  

FAMMU/FAPA informuje, że to efekt niskiej podaży i popytu surowca. Spadek podaży będą jednak buforować wysokie zapasy w Unii Europejskiej pod koniec czerwca.

Na giełdzie w Winnipeg w Kanadzie Canola w kontrakcie lipcowym podrożała z 456,2 do 462,6 dolarów kanadyjskich za 1000 kilogramów. Obawy o skutki suszy na części prerii zaktywizowały zakupy przez fundusze powiernicze, co wpływa na pogorszenie opłacalności eksportu.

Na CBoT w Chicago sierpniowy (i dalsze) kontrakt terminowy na soję przez tydzień poleciał w dół z 351,6 do 343,4 dolarów za tonę. Sprzyjająca aura dla upraw na środkowym zachodzie USA oraz ograniczony popyt eksportowy wpływają na "duszenie" cen. Soja może w najbliższym czasie dalej być pod presją podaży, ale nie wykluczone są okresowe wahania cen.

Tona pszenicy w kontrakcie wrześniowym na Euronext podrożała przez tydzień o 5,1 proc. do 185 euro, zaś kukurydzy w kontrakcie czerwcowym potaniała o 0,3 proc. do 154,5 euro.

Stawki za pszenicę rosły pod wpływem wieści zza oceanu o możliwości pogorszenia jakości ziarna z powodu wilgotnej aury w USA oraz suszy w Kanadzie i Rosji, która może wpłynąć negatywnie na wysokość zbiorów.

Francuska firma analityczna Strategie Grains zwiększyła ostatnio - o 1,2 mln ton do 142,6 mln ton - comiesięczne prognozy zbiorów pszenicy miękkiej w UE. Aura sprzyja wegetacji zbóż dzięki opadom deszczu w ostatnich tygodniach.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu