Rolnicy pozostają mało aktywni na rynku zbóż. Nie godzą się na ceny proponowane przez przetwórców i firmy handlowe

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Adrian Reszczyński PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
27-12-2023,11:45 Aktualizacja: 27-12-2023,12:04
A A A

Z uwagi na niskie ceny zbóż, należy spodziewać się spowolnienia tempa eksportu ziarna z kraju w ramach nowych kontraktów w I kwartale 2024 roku – oceniła Izba Zbożowo-Paszowa.

Izba Zbożowo-Paszowa w środę przekazała, że ostatnie dni przed okresem świątecznym przyniosły "dalsze spowolnienie w handlu ziarnem". Liczba zawieranych transakcji była bardzo ograniczona, a rolnicy pozostają mało aktywni na rynku, nie godząc się na ceny proponowane przez przetwórców i firmy handlowe – stwierdziła.

Zdaniem IZP, większość wytwórni pasz i młynów "wydaje się być pokryta w surowiec na okres poświąteczny". W ocenie Izby, większy handel ziarnem rozpocznie się po 10 stycznia 2024 r.

"Utrzymujący się silny kurs złotego do głównych walut, a także trwająca korekta cen ziarna na MATIFie (MATIF to giełda obrotu płodów rolnych, jej właścicielem jest platforma Euronext - PAP), wywierają presję na ceny zbóż oferowanych przez eksporterów, które z kolei nie zadowalają sprzedających ziarno. Dlatego też należy się spodziewać spowolnienia tempa eksportu ziarna zbóż (głównie pszenicy) z kraju w ramach nowych kontraktów w I kwartale 2024 roku" – podała IZP.

gus, szacunki, zasiewy, zbiory, plony

Zboża, kukurydza, rzepak, buraki - w liczbach. Jakie były tegoroczne plony i zbiory?

Zbiory zbóż ogółem w 2023 r. ocenia się na 35,8 mln t, tj. o ok. 0,5 proc. więcej od zbiorów ubiegłorocznych - informuje Główny Urząd Statystyczny w dokumencie dotyczącym głównych ziemiopłodów rolnych i...

Jak dodała, bieżący skup pszenicy przez eksporterów pozostaje niewielki, gdyż ceny oferowane za ziarno z dostawą do portów często kształtują się poniżej parytetu rynku krajowego. "Do tego dochodzi uszczuplona rynkowa podaż ziarna, a także bardzo wysokie koszty transportu związane z przemieszczaniem zbóż" – wskazała IZP.

Izba zauważyła, że na przestrzeni ostatniego tygodnia ceny pszenicy na giełdzie w Chicago spadły. W piątek 22 grudnia br. cena pszenicy SRW w kontrakcie marcowym 2024 na giełdzie w Chicago wyniosła 226,41 USD/t i była o 2,1 proc. niższa niż przed tygodniem, a w kontrakcie majowym 2024 spadła o 1,9 proc. i wyniosła 230,53 USD/t.

Z kolei ceny pszenicy na paryskiej giełdzie MATIF spadły do najniższego poziomu od trzech tygodni – zauważyła IZP. Wskazała, iż na cenach pszenicy "cały czas ciążą obawy związane ze słabym tempem jej eksportu z UE", a umacniający się kurs euro względem dolara dodatkowo utrudnia eksport. W piątek 22 grudnia br. cena pszenicy w kontrakcie marcowym 2024 na MATIFie wyniosła 222,00 EUR/t i była o 0,4 proc. niższa niż przed tygodniem, a w kontrakcie majowym 2024 spadła o 0,7 proc. i wyniosła 226,75 EUR/t.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu