Rolnicy czekają na wyższe ceny. Skromna oferta sprzedaży zbóż

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
28-03-2017,8:20 Aktualizacja: 28-03-2017,9:18
A A A

Na krajowym rynku oferta sprzedaży zbóż jest nadal niewielka, rolników nie zadowalają ceny. Przetwórcy, po ostatnio wzmożonych zakupach, zmniejszyli skup ziarna - poinformowała Izba Zbożowo-Paszowa.

"Wielu rolników rozpoczęło już prace wiosenne w polach i tym samym sprzedaż ziarna zeszła na dalszy plan, tym bardziej, iż dla rolników oferowane ceny za zboża nie są satysfakcjonujące" - napisano w cotygodniowym komunikacie.

zbiory zbóż, produkcja zbóż, pszenica, jęczmień, kukurydza

Eksperci dokonali korekt w szacunkach zbiorów zbóż

Analitycy z francuskiej firmy Strategie Grains podwyższyli prognozę zbiorów jęczmienia oraz kukurydzy w UE. Bez zmian pozostawiono przewidywaną wysokość produkcji pszenicy miękkiej ze względu na korzystną ocenę strat po zimie.  Zbiory...

Z racji dynamicznego eksportu, podaż pszenicy na północy i zachodzie kraju jest już mocno ograniczona. Niemniej jednak na południowym-wschodzie kraju zaczęło pojawiać się więcej ofert sprzedaży ziarna, przede wszystkim kukurydzy. Nadal mało jest ofert sprzedaży pszenicy.

Większość przetwórców (młynów czy wytwórni pasz) jest dostatecznie zaopatrzona w ziarno do końca kwietnia i obecnie zmniejszyła jego zakupy. W związku tym, ceny ziarna na rynku wewnętrznym przestały rosnąć, ale są i tak wyższe niż stawki zbóż przeznaczonych na eksport.

W ubiegłym tygodniu za pszenicę konsumpcyjną (z dostawą do wytwórni) płacono 680-730 zł za tonę, pszenicę paszową 670-730 zł/t, żyto konsumpcyjne 580-620 zł/t, żyto paszowe 560-610 zł/t, pszenżyto 640-670 zł/t, jęczmień paszowy 620-650 zł/t, kukurydzę 640-710 zł/t.

Według Agencji Rynku Rolnego, średnia cena pszenicy konsumpcyjnej w ubiegłym tygodniu wyniosła 689 zł/t, przed miesiącem 677 zł/t, rok wcześniej 648 zł/t i była o 6,4 proc. niższa. Żyto kosztuje obecnie o 10,3 proc. więcej niż rok wcześniej, a jęczmień o 7,2 proc.

"W portach cały czas trwa załadunek pszenicy na eksport, w ramach realizacji wcześniejszych kontraktów. Ceny ziarna pszenicy i kukurydzy płacone przez eksporterów z dostawą do portów spadły, w ślad za umocnieniem kursu złotego i spodziewanym spowolnieniem eksportu w kwietniu" - poinformowała na koniec Izba Zbożowo-Paszowa.
 

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu