Prognozy dotyczące zbiorów zbóż ostro w dół. Wszystkiemu winna susza

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
18-06-2018,10:35 Aktualizacja: 18-06-2018,10:37
A A A

Susza w Polsce i Niemczech przekłada się na niższe oczekiwania zbiorów zbóż w Unii Europejskiej. W naszym kraju plony niektórych upraw mogą być co najmniej o 20 proc. niższe w porównaniu do średnich wieloletnich.

Pogarszają się także oczekiwania dotyczące zbiorów pszenicy w Rosji i na Ukrainie.

Z raportu Agro Nawigator przygotowanego przez specjalistów z Centrum Analiz PKO Banku Polskiego wynika, że pewne zawirowania czekają nas także na rynku mleka.

susza, zboża, straty w uprawach, MRiRW, susza 2018

Susza pustoszy uprawy. W wielu miejscach sytuacja jest dramatyczna

Największy niedobór wody zanotowano na Kaszubach i na Lubelszczyźnie. Suszą dotknięte są głównie zboża jare i ozime, truskawki oraz krzewy owocowe - poinformował Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach. Od 11 kwietnia do...
"Maleje dynamika wzrostu produkcji mleka w UE, co może spowalniać spadki cen mleka. W czerwcu odnotowano pierwszy od 2016 spadek cen masła w relacji rocznej w Oceanii. Możliwe są obniżki cen masła w stosunku do rekordowych poziomów w 2017, jednak wciąż pozostanie ono drogie" - czytamy w komunikacie.

Mięso: Wzrasta produkcja wołowiny w UE. Rosnący import i mniejsze wysyłki eksportowe mogą oddziaływać w kierunku spadków cen mięsa wołowego. Mimo znaczącego spadku sprzedaży do Chin, eksport wieprzowiny z UE pozostaje stabilny.

Owoce i warzywa: W 2018 ceny malin ponownie spadną. Przyczyną będzie niski popyt w przetwórstwie a także wysoka podaż malin w Serbii oraz możliwe zwiększenie dostaw z Ukrainy. Na bardzo niskim poziomie kształtują się ceny malin letnich na początku sezonu skupu w Polsce.

Kluczowym tematem dla rozwoju branży rolnej w całej UE jest budżet po 2021 roku. 1 czerwca Komisja Europejska przedstawiła propozycję budżetu na Wspólną Politykę Rolną na lata 2021-2027.

"W porównaniu do obecnej perspektywy finansowej ma być on o 5 proc. niższy i wynieść 365 mld euro. Cięcia w mniejszym stopniu dotkną płatności bezpośrednich. Polska na ten cel otrzymać może 0,9 proc. mniej niż w latach 2014-2020" - czytamy w najnowszym raporcie Agro Nawigator.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu