Producenci żywności mogą zapewnić sobie stałe kontrakty

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
12-06-2020,12:50 Aktualizacja: 12-06-2020,12:54
A A A

Polscy producenci artykułów rolno-spożywczych mogą zająć na rynku kazachskim miejsce dostawców z Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej (EUG) i zapewnić sobie tam stałe kontrakty - mówi Julia Horodecka z Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

Jak powiedziała szefowa biura PAIH w Nur-Sułtanie, do końca czerwca w EUG (Kazachstan, Rosja, Białoruś, Kirgistan i Armenia) nie obowiązują cła importowe na takie art. rolno-spożywcze jak: ziemniaki, cebula, czosnek, kapusta, marchewka, papryka, żyto, ryż, gryka, soki i gotowe artykuły spożywcze dla dzieci.

główny lekarz weterynarii, BSE, gąbczasta encefalopatia, bydło

BSE. Kazachstan zniósł ograniczenia, ale nie dla całej Polski

Główny lekarz weterynarii (GLW) został poinformowany o zniesieniu czasowych ograniczeń importowych dla Polski z wyjątkiem województwa dolnośląskiego. Kazachstan zniósł ograniczenia 6 maja pismem Komitetu Kontroli i Nadzoru...

To szansa dla polskich producentów, ale ekspertka przestrzegła, że kazachski rynek jest podatny na wahania kursu lokalnej waluty, a przed nawiązaniem współpracy z lokalnym partnerem należy właściwie zabezpieczyć interesy firmy.

W ocenie PAIH Kazachstan to kluczowe ogniwo Nowego Jedwabnego Szlaku. Horodecka wskazała, że w 2019 r. kolejowe przewozy towarowe między Chinami a tym krajem wzrosły o 25 proc. rok do roku.

Wiodącym hubem transportowym na szlaku jest pierwszy port lądowy w Kazachstanie i jednocześnie największy park logistyczny w Azji Centralnej - Khorgos. Tylko w 2018 r. odprawiono tam ponad 27 tys. kontenerów. Głównym odbiorcą chińskich towarów przechodzących przez port jest Rosja, a ponad 20 proc. wszystkich odprawionych w nich pociągów pochodzi z Polski.

- Wysyłka towaru przez Khorgos skraca czas dostawy o połowę, dlatego zachęcamy polskich przedsiębiorców do korzystania z tego punku przeładunkowego - powiedziała Horodecka.

Zwróciła uwagę, że Kazachstan oferuje szereg zachęt i ulg podatkowych dla potencjalnych inwestorów z zagranicy.

- Za inwestowaniem na tamtejszym rynku przemawia również konkurencyjne położenie geograficzne i ogromny potencjał tras tranzytowych, a współpraca gospodarcza z Kazachstanem zapewnia dostęp do rynków EUG, Azji Centralnej oraz Zachodnich Chin - wyliczyła.

Dodała, że w Kazachstanie mają powstać centra hurtowo-dystrybucyjne, które będą oferować wyspecjalizowane usługi: poczynając od przechowalnictwa i przetwórstwa, aż do dystrybucji i zbytu towarów.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

WAŻNE TERMINY

Od 2.01.2023- 29.12.2023 - rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych lub ASF, mogą starać się o środki finansowe na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

Od 15.03.2023-15.05.2023 - nabór wniosków "Płatności bezpośrednie i powierzchniowe"

Od 3.04.2023- 30.09.2023 - koła gospodyń wiejskich mogą ubiegać o przyznanie wsparcia na prowadzenie działalności statutowej

Do 18.04.2023 - można ubiegać się o wsparcie w ramach trzech interwencji finansowanych ze środków unijnych

Do 31.05.2023 - są przyjmowane dokumenty od zainteresowanych pomocą z budżetu krajowego do przezimowanych rodzin pszczelich

Od 24.05.2023 - hodowcy drobiu, bydła i świń, ubezpieczeni od ryzyka wystąpienia w ich gospodarstwach szkód spowodowanych salmonellą, będą mogli składać wnioski o dofinansowanie

Od 5.06.2023- 5.07.2023 - będzie można zgłaszać wnioski o wsparcie na budowę silosów oraz ich wyposażenie