BSE. Kazachstan zniósł ograniczenia, ale nie dla całej Polski

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
09-05-2019,16:00 Aktualizacja: 09-05-2019,15:48
A A A

Główny lekarz weterynarii (GLW) został poinformowany o zniesieniu czasowych ograniczeń importowych dla Polski z wyjątkiem województwa dolnośląskiego.

Kazachstan zniósł ograniczenia 6 maja pismem Komitetu Kontroli i Nadzoru Weterynaryjnego Ministerstwa Rolnictwa Republiki Kazachstanu.

Ograniczenia zostały wprowadzone z powodu wystąpienia atypowej formy przypadku gąbczastej encefalopatii bydła (BSE) w woj. dolnośląskim.

bydło, krowy, wojewódzki lekarz weterynarii, status zdrowotny bydła

Bydło zostanie zabite, ponieważ rolnik zostawił je samo sobie

Krowy przez kilkanaście lat przebywały na łąkach i polach leżących w gminie Deszczno w województwie lubuskim w powiecie gorzowskim. Zwierzęta zostaną uśmiercone, ponieważ nie wiadomo jaki posiadają status epizootyczny. Bydło, w sumie 170...

Restrykcje importowe dotyczyły bydła hodowlanego i użytkowego, mięsa wołowego w tym gotowych wyrobów poddanych obróbce termicznej, surowca niespożywczego i wyrobów pochodzących od zwierząt podatnych na BSE, używanego sprzętu do utrzymywania, uboju i przetwórstwa zwierząt podatnych na BSE, pasz i dodatków paszowych dla zwierząt gospodarskich.

"W związku z wprowadzonymi restrykcjami GLW prowadził korespondencję ze stroną kazachstańską argumentując, że wystąpienie atypowej formy BSE nie ma wpływu na status epizootyczny kraju w odniesieniu do tej choroby, gdyż uważa się ją za występującą spontanicznie we wszystkich populacjach bydła na bardzo niskim poziomie. W wyniku analizy polskich dokumentów zakaz został zniesiony. Jednakże z uwagi na utrzymanie restrykcji dla województwa dolnośląskiego GLW będzie prowadził dalsze rozmowy ze służbą weterynaryjną Kazachstanu" czytamy w komunikacie Głównego Inspektoratu Weterynarii.

 

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!

 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2023

Hoduj z głową świnie:

-Pięć kroków do sukcesu

-Dzięki dywersyfikacji nadal tuczy

-Audyt rzeźniany 

-ASF znów w natarciu

-Biogazownie - zasada działania

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2023

Hoduj z głową bydło:

-Białogrzbiete to spokojna rasa

-Detoksykanty zabezpieczają

-Tajemnice rekordowej produkcji 

-Ubój na pastwisku bez stresu

 

PRENUMERATA