Polska wśród największych graczy na rynku malin

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
09-07-2019,10:40 Aktualizacja: 09-07-2019,10:47
A A A

Polska jest drugim producentem malin w Europie i piątym na świecie - po Rosji, Meksyku, Serbii i USA. Uzyskujemy ponad 100 tys. ton tych owoców, z czego duża część trafia na eksport.

Maliny, po truskawkach i porzeczkach są trzecim pod względem powierzchni i wielkości zbiorów gatunkiem owoców jagodowych uprawianych w kraju - informuje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Udział Polski w światowej produkcji malin wynosi około 13 proc., a w produkcji unijnej przekracza 50 proc.

borówki, porzeczki, zbiory owoców, kampania Czas na polskie superowoce, jan krzysztof ardanowski

Jesteśmy potęgą w produkcji porzeczek i borówek

- Polska jest drugim na świecie producentem porzeczek i szóstym borówek - powiedział Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. Dodał, że poszukiwanie nowych rynków zbytu to zadanie rządu, ale za sprzedaż odpowiadają...

W ostatnich latach areał uprawy malin w Polsce jest względnie stabilny i wynosi 27-29 tys. hektarów, a zbiory w zależności od warunków pogodowych osiągają od 105 tys. ton do 129 tys. ton.

Maliny uprawia się przede wszystkim w województwie lubelskim, gdzie znajduje się ok. 70 proc. krajowych plantacji. Popularnymi odmianami są m.in.: "Polana", "Polka", "Beskid", "Benefis".

Duża popularność uprawy malin w kraju jest wynikiem ich właściwości zdrowotnych, walorów smakowych oraz popytu ze strony przemysłu przetwórczego. Spożywane są w postaci świeżej oraz przetworzonej jako mrożonki, konfitury, dżemy, kompoty oraz soki.

Znaczna część krajowych zbiorów malin jest przeznaczona na eksport. Polska sprzedaje je głównie w postaci mrożonej. W 2018 r. z kraju wyeksportowano 49 tys. ton, co stanowiło 42 proc. wolumenu produkcji krajowej. Odbiorcami towaru były głównie Niemcy, Belgia, Wielka Brytania i Francja.

Znacznie mniej zostało wywiezionych za granice świeżych owoców, które trafiły przede wszystkim na rynek niemiecki i holenderski.

Pod koniec czerwca ceny malin były jeszcze wysokie. Według notowań ministerstwa rolnictwa (Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej) na rynkach hurtowych, w zależności od jakości, wynosiły od 18 zł/kg do 22 zł/kg wobec 6 zł/kg do 24 zł/kg przed rokiem.

W ostatnich dniach owoce znacznie jednak staniały i pod koniec ubiegłego tygodnia na rynku hurtowym w Lublinie sprzedawano je po 9-14 zł/kg, a na stołecznych bazarach można było je kupić za 10-20 zł za kg.
 

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu