Na rynku zbóż nasila się presja podażowa

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: FAMMU/FAPA, (em) | redakcja@agrpolska.pl
20-09-2016,11:25 Aktualizacja: 20-09-2016,12:10
A A A

Notowania pszenicy w kontrakcie grudniowym na paryskiej giełdzie Euronext spadły przez tydzień zaledwie o 0,8 proc. do 158,5 euro za tonę. Minimalnie (0,6 proc. do 160 euro za 1000 kilogramów) spadły też ceny kukurydzy w kontrakcie listopadowym.

Pomimo negatywnych korekt szacunków tegorocznej produkcji zbożowej w Unii (prognozy Strategie Grains) stawki utrzymują się na niskim poziomie, co związane jest z narastającą presją podażową na świecie - informuje FAMMU/FAPA.  

epidemia ASF, zboże z Ukrainy, afrykańki pomór świń, trzoda chlewna

ASF w ukraińskim zbożu?

Hodowcy trzody chlewnej  w województwie świętokrzyskim boją się pojawienia tam wirusa afrykańskiego pomoru świń wraz z importowanym na szeroką skalę ukraińskim zbożem. Świętokrzyska Izba Rolnicza już pod koniec lipca poprosiła ministra...

Zwiększa się dostępność ziarna z nowych zbiorów (kukurydza) co wywiera wpływ na ceny. Tendencje światowe i ostra konkurencja w eksporcie również działają na stawki na unijnym rynku.   

Analitycy Strategie Grains obniżyli ostatnio produkcję pszenicy miękkiej w UE o 1,4 mln ton do 136,5 mln ton. Oznacza to zbiory o 10 proc. poniżej ubiegłorocznego wyniku. To przede wszystkim efekt niekorzystnych warunków pogodowych odnotowywanych wiosną w niektórych krajach UE - szczególnie we Francji. Nie najlepsza jest też jakość ziarna.

Z kolei susza i upały występujące w niektórych krajach (a zwłaszcza również we Francji) w ostatnich kilku tygodniach wpłynęły na negatywną korektę prognoz produkcji kukurydzy. SG obniżył wcześniejsze szacunki o 1,3 mln ton do 59,3 mln ton (4 proc. r/r).   

Żniwa kukurydzy rozpoczęły się w USA i do 11 września zebrano ziarno z 5 proc. plantacji (7 proc. sezon wcześniej). Dojrzałość została osiągnięta w przypadku 33 proc. upraw (32 proc. przed rokiem). Kondycja amerykańskiej kukurydzy jest nadal dobra i stan 74 proc. plantacji oceniono jako dobry i bardzo dobry.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY

do 30.06.2024 - termin udzielania przez ARiMR kredytów płynnościowych dla producentów rolnych oraz kredytów skupowych

do 1.07.2024 - termin składania wniosków o przyznanie pomocy finansowej w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Termin wprowadzania zmian we wnioskach został wydłużony do 16 lipca.

do 30.09.2024 - składanie wniosków o dotację dla Kół Gospodyń Wiejskich