ASF w ukraińskim zbożu?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
29-08-2016,9:25 Aktualizacja: 29-08-2016,9:30
A A A

Hodowcy trzody chlewnej  w województwie świętokrzyskim boją się pojawienia tam wirusa afrykańskiego pomoru świń wraz z importowanym na szeroką skalę ukraińskim zbożem.

Świętokrzyska Izba Rolnicza już pod koniec lipca poprosiła ministra rolnictwa o interwencję w związku z dużym importem zboża z Ukrainy na teren tego regionu (zwłaszcza przez jedną z tamtejszych spółek), co po pierwsze miało się wiązać z poważną konkurencją dla rodzimych plonów. A po drugie - z ryzykiem przywiezienia "w pakiecie" wirusa ASF.

afrykański pomór świń, ASF, wirus, podlaskie, trzoda chlewna, wieprzowina, świnie

Specustawą w ASF. Rząd chce, aby zakłady skupowały wieprzowinę

Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel poinformował, że w poniedziałek premier Beata Szydło spotka się z przedstawicielami kilku zakładów, by rozmawiać o zasadach skupu nadmiaru trzody z rynku w związku z ASF. Szef resortu rolnictwa...
Minister odpowiedział, ale treść tej korespondencji rolniczego samorządu nie zadowoliła, bo zabrakło odniesienia się do kwestii związanej z rozprzestrzeniającym się ASF. Wobec tego Izba poprosiła ponownie o zajęcie stanowiska "odnośnie ryzyka przywleczenia z importowanym ziarnem zbóż, w tym dużych ilości kukurydzy, zarazków ASF".

ŚIR podkreśla, że w opinii producentów świń, jak również lekarzy weterynarii, podczas zbiorów zbóż i kukurydzy istnieje poważne ryzyko zabrudzania resztkami odchodów lub padłych dzików wymłóconego kombajnem ziarna.

"Z badań weterynaryjnych wiemy, że wirus może być aktywny w sprzyjających warunkach do 270 dni. Obawy nasze powodowane są tym, że na terenie Ukrainy są bardzo liczne, niekontrolowane ogniska ASF" - wskazuje Izba.

Poprosiła ministra o konkretną odpowiedź na pytania: "czy uzasadnione są obawy świętokrzyskich hodowców trzody chlewnej?" oraz "jakie działania zapobiegające zostały podjęte przez służby weterynaryjne, aby nie dopuścić do przeniesienia wirusa ASF na obszar naszego województwa?".

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2021

Hoduj z głową świnie:

-Zastosowanie fotowoltaiki w chlewni

-Jak zabezpieczyć chlewnię przed ASF?

-Inteligentne rozwiązania w nowoczesnej tuczarni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2021

Hoduj z głową bydło:

-Mleko będzie drożeć?

-Energia z mleka i słońca

-Dobry GPS z żyta, czyli jaki?

-Kiszonki w żywieniu cieląt

-Jak zadbać o rozród krów?

PRENUMERATA