Mniejszy popyt na unijne masło

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PKO Bank Polski, (em) | redakcja@agropolska.pl
21-11-2018,15:10 Aktualizacja: 21-11-2018,15:17
A A A

Wartość unijnego eksportu masła w pierwszych ośmiu miesiącach bieżącego roku zmniejszyła się o 0,5 proc. do 653 mln euro. Wolumen wywozu obniżył się aż o 11,9 proc., ale spadek wartości sprzedaży łagodzony był wyższymi cenami.

Tak wynika z najnowszych danych Eurostatu, na które powołują się analitycy PKO Banku Polskiego. Dynamika niższych wysyłek masła nasila się od początku roku.

produkty mleczarskie, branża mleczarska, masło, produkcja masła, cena masła, waldemar broś

Mleczarze zbierają pieniądze na gorsze czasy. Z masła

Z najnowszych danych GUS wynika, że od stycznia do lipca w skali roku wzrosła produkcja masła (8 proc.), proszków mlecznych (8,6 proc.) i żółtych serów (5,8 proc.). Ceny spadają, ale branża próbuje zbierać pieniądze na...

O ile w pierwszym kwartale unijna sprzedaż do krajów trzecich była wyższa o 13 proc., to w kolejnych miesiącach do sierpnia spadła o 25 proc.

To przede wszystkim efekt znaczącego ograniczenia dostaw do Iranu (po dość wyraźnych wzrostach w 2016 i 2017), będących konsekwencją odbudowy podaży masła w Nowej Zelandii i wzrostu importu z tego kraju.

Z tego powodu zmniejsza się również sprzedaż unijnego masła do Chin. Od stycznia do sierpnia eksport poleciał w dół o 31 proc. i może rosnąć z powodu zwiększającej się produkcji w Nowej Zelandii.

Dane wskazują, że od czerwca do września wytwórczość tego tłuszczu w tym odległym państwie wzrosła o 5,8 proc.
 

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu