Mała podaż zbóż, kukurydza nie tanieje

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
21-10-2020,13:20 Aktualizacja: 21-10-2020,13:55
A A A

Przetwórcy i firmy handlowe planują duże zakupy kukurydzy, jednak cena tego ziarna, mimo zaawansowanych zbiorów, nie spada. Trudno jest kupić kukurydzę poniżej 700 zł za tonę - informuje Izba Zbożowo-Paszowa.

"Wraz ze wzrostem zaawansowania zbiorów kukurydzy w kraju, więcej ofert sprzedaży powinno wpłynąć na większe obroty ziarnem i nieco zmniejszyć napięcia wywołane małą podażą zbóż. Trudno jednak liczyć na wyraźne osłabienie cen, gdyż na rynku trwa wyczekiwanie na tegoroczną kukurydzę" - podkreślają eksperci.

Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych, Stanisław Kacperczyk, produkcja zbożowa, piątka dla zwierząt, ubój rytualny

Producenci zbóż do prezydenta: nie będzie gdzie sprzedać ziarna!

"Rolnicy od lat z różnych względów mają problemy z zagospodarowaniem zbożowej produkcji. Wprowadzenie zakazu uboju rytualnego pogłębi tę sytuację. Dlatego apelujemy o interwencję Pana Prezydenta, która zapobiegłaby...

W zależności od regionu, ceny kukurydzy suchej wahają się w przedziale 670-760 zł/t. Niemniej jednak, raczej trudno jest kupić kukurydzę suchą poniżej 700 zł/t. Tańsza jest mokra (30 proc. wilgotności) - 390-460 zł/t.

Według danych resortu rolnictwa, w połowie października ub.r. kukurydza średnio kosztowała 608 zł/t.

W ocenie Izby, "mała rynkowa podaż tegorocznej kukurydzy powoduje, iż ceny pszenicy ciągle trzymają się mocno". Ziarno pszenicy jest szczególnie chętnie kupowane na eksport z dostawą do portów w listopadzie/grudniu. Mało jest także ofert sprzedaży pozostałych zbóż.

W ubiegłym tygodniu ceny skupu oferowane przez krajowych przetwórców i podmioty skupowe za pszenicę konsumpcyjną były na poziomie 50-830 zł/t; pszenicę paszową 730-790 zł/t; żyto konsumpcyjne 520-580 zł/t; żyto paszowe 500-580 zł/t; jęczmień paszowy 620-680 zł/t; pszenżyto 630-700 zł/t; owies paszowy 500-580 zł/t. Rzepak kosztuje zaś w granicach 1650-1740 zł/t.

teminale zbożowe, eksport ziarna, kowr, Mateusz Balcerowicc

KOWR kupuje terminale zbożowe. Wywóz ziarna będzie sprawniejszy

Do końca roku ma zostać sfinalizowana transakcja zakupu dwóch terminali zbożowych w Świnoujściu i w Gdyni - poinformował Mateusz Balcerowicz, dyrektor Departamentu Innowacji KOWR. Ma to poprawić warunki eksportu zboża. - Jesteśmy w trakcie...

Według Izby, eksport zbóż drogą morską jest szybszy niż w tym samym okresie poprzedniego sezonu i we wrześniu wyniósł ponad 425 tys. ton wobec 219 tys. ton wywiezionych w sierpniu oraz 232 tys. ton wyeksportowanych we wrześniu 2019 roku. W październiku eksport pszenicy przez porty prawdopodobnie przekroczy 250 tys. ton. Przedmiotem wywozu będzie głównie pszenżyto i żyto.

Izba zaznacza, że "rosnące ceny eksportowe pszenicy w krajach bałtyckich oraz krajach Basenu Morza Czarnego poprawiają konkurencyjność polskiej na rynku światowym".

Niemniej jednak, pomimo bardzo atrakcyjnych stawek, eksporterzy ciągle mają duże trudności z zakupem większych partii na wysyłki. W porównaniu do poprzedniego tygodnia, ceny pszenicy z dostawą do portów wzrosły o kolejne 25-30 zł/t i tak np. dobrej jakości można sprzedać za 875-880 zł za tonę.

Realizowany jest też eksport drogą lądową na rynek niemiecki i dotyczy praktycznie wszystkich zbóż. Niemniej jednak, słaba podaż zbóż hamuje eksport. Ograniczony jest import zbóż do Polski z południa Europy. Powodem wysoki kursu euro, co sprawia, że przywóz jest nieopłacalny.
 

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!

 

WAŻNE TERMINY

Od 2.01.2023- 29.12.2023 - rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych lub ASF, mogą starać się o środki finansowe na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej