"Koniec epoki klatkowej"? Ogromne koszty i wzrost śmiertelności świń

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
13-06-2023,9:25 Aktualizacja: 13-06-2023,9:29
A A A

Zdecydowana większość pytanych o to w ramach badania rolników (67 proc.) bardzo negatywnie oceniła zamiar wprowadzenia zakazu stosowania uwięziowych kojców porodowych.

Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych (FBZPR) zwraca uwagę na dyskusje w Unii Europejskiej w kwestii stosowania klatek w hodowli zwierząt, toczące się w związku z trwającym przeglądem dyrektyw dobrostanowych.

„Koncepcja spopularyzowana przez europejską inicjatywę obywatelską ‘Koniec epoki klatkowej’ paradoksalnie nigdy wcześniej nie została poddana żadnej ocenie skutków” – zauważa FBZPR.

Trzy scenariusze

Przygotowanie kompleksowego raportu w celu lepszego zrozumienia skutków ekonomicznych, społecznych i środowiskowych takiej propozycji zleciła Copa-Cogeca, czyli zrzeszenie europejskich organizacji rolniczych.

Zakaz chowu klatkowego, ministerstwo rolnictwa,lech kołakowski,  Koniec epoki klatkowej , hodowla zwierząt

Zakaz chowu klatkowego w Polsce? Ministerstwo zajęło stanowisko

Decyzje dotyczące ewentualnego wprowadzenia zakazu stosowania chowu klatkowego będą podejmowane po zaproponowaniu przez Komisję Europejską nowych regulacji prawnych - poinformowało ministerstwo rolnictwa. Środowiska deklarujące się jako...

„Pod koniec maja badanie zostało zaprezentowane podczas cieszącego się dużym zainteresowaniem wydarzenia online. Trzy instytuty badawcze pracowały na modelu CAPRI i skoncentrowały się na dwóch sektorach: trzody chlewnej (zakaz porodów w kojcach dla macior) oraz drobiu (zakaz hodowli kur niosek). W badaniu wzięto pod uwagę trzy scenariusze: natychmiastowy zakaz do 2025 r. (scenariusz A), zakaz do 2035 r. (scenariusz B1 i B2) i zakaz do 2045 r. (scenariusz C1 i C2). Opracowanie uwydatniło szereg konsekwencji, które do tej pory były całkowicie pomijane w debacie publicznej” – czytamy w komunikacie Federacji.

Wzrost śmiertelności

Cytowany w nim ekspert Federacji Grzegorz Brodziak, wiceprezes Krajowego Związku Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej POLPIG podkreślił, że według wyników badania, najbardziej dotkniętym sektorem będzie produkcja trzody chlewnej.

„We wszystkich scenariuszach zakaz stosowania klatek porodowych wymusiłby na hodowcach znaczne inwestycje. Doszłoby także do pogorszenie wydajności produkcji oraz – jak pokazują wyniki modelu – zmniejszenia populacji loch i produkcji prosiąt w we wszystkich 27 krajach Unii Europejskiej” – stwierdził Brodziak.

Szczegółowe wyniki badania wskazały na m.in:  

- wzrost śmiertelności prosiąt: +15 proc. (wolne kojce porodowe z czasowym ograniczeniem); + 20 proc. (w wolnym kojcu bez czasowego ograniczenia ruchów),

- spadek miotów na lochę/rok: -1,9 proc.,

- wzrost zużycie paszy w okresie laktacji (28 dni): + 7,3 proc.,

- wzrost śmiertelności loch: + 5 proc,

- wzrost wybrakowania: + 15 proc,

- wzrost nakładu pracy: +1 minuta/lochę dziennie w okresie laktacji; + 2 minuty/locha dziennie w okresie laktacji;

- wzrost kosztów weterynaryjnych: + 7,5 proc.

#HodowcyRazem, trzoda chlewna, maciory, lochy, trzoda chlewna, dobrostan świń, jarzma, klatki, prosięta, świnie, ASF

Manipulacje w raporcie o końcu epoki klatkowej

Inicjatywa #HodowcyRazem zrzeszająca hodowców i producentów wielu gatunków zwierząt gospodarskich zapoznała się z polską wersją raportu "Koniec epoki klatkowej". W swoim komunikacie odniosła się do tej publikacji....

Większa koncentracja

W trakcie badania zbierano także opinię samych rolników.

„Zdecydowana większość pytanych w ramach badania rolników (67 proc.) bardzo negatywnie oceniła zamiar wprowadzenia zakazu stosowania uwięziowych kojców porodowych. Duże zaniepokojenie skalą niezbędnych nakładów inwestycyjnych wyraziły również organizacje producentów trzody chlewnej i hodowcy trzody chlewnej. Przejściu ze starego systemu na nowy powinno towarzyszyć znaczące dofinansowanie producentów w UE, w przeciwnym razie wielu z nich będzie zmuszonych zaprzestać produkcji. Kluczowa będzie długość okresu przejściowego, branża oczekuje, że będzie on uwzględniał wszystkie wykazane w badaniu ryzyka i wyzwania”  – skwitował Grzegorz Brodziak.

Ponadto badanie wykazało, że zakaz wzmocni tendencję koncentracji w produkcji. A rezygnacja z produkcji mniejszych rolników, bez następców, będzie bardzo prawdopodobna (deklaruje to 24 proc. zapytanych rolników, reprezentujących 13 proc. pogłowia loch w UE). Z kolei część gospodarstw przestawi się wyłącznie na tucz.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu