Znamy terminy aukcji OZE. Miliardy do rozdysponowania

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
22-09-2020,12:50 Aktualizacja: 22-09-2020,12:53
A A A

Urząd Regulacji Energetyki poinformował, że tegoroczne aukcje dla odnawialnych źródeł energii odbędą się między 3 listopada a 3 grudnia. W tym roku do rozdysponowania jest 27,4 mld zł. Ogółem aukcji będzie osiem.

Tylko pierwsza z nich będzie przeznaczona dla instalacji istniejących - dużych źródeł na biogazie rolniczym. W pozostałych startować mogą tylko źródła nowe.

wody polskie, elektrownie wodne, Krzysztof Woś, energia z oze

4 razy więcej prądu z OZE. Wody Polskie zapowiadają inwestycje

Do końca 2023 roku Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie ma dysponować instalacjami produkującymi energię elektryczną z alternatywnych źródeł o mocy czterokrotnie wyższej od obecnie generowanej. Wiceprezes Krzysztof Woś przedstawił...

Maksymalne wsparcie wytwórców energii ze źródeł odnawialnych może wynieść 27,4 mld zł. Wsparciem może zostać objęty wolumen do 75,3 TWh. Z tego 46,3 TWh o wartości ok. 14 mld zł przeznaczonych jest dla instalacji wiatrowych i słonecznych o mocy powyżej 1 MW.

Ministerstwo Klimatu liczy, że w wyniku rozstrzygnięcia tegorocznych aukcji powinno powstać 1000 MW nowych instalacji wiatrowych oraz blisko 800 MW źródeł fotowoltaicznych.

W ocenie Rafała Gawina, prezesa URE system aukcyjny okazał się bardzo efektywnym narzędziem wspierania wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych.

- Efekty jego stosowania przekładają się na realizację realnej infrastruktury wytwórczej po najniższym możliwym koszcie. W rezultacie przeprowadzonych dotychczas aukcji wsparciem objęto ponad 2 tys. instalacji OZE, kontraktując wytwarzaną w nich energię elektryczną na kwotę ponad 38 mld zł - podkreślił Gawin.

aukcje oze, fotowoltaika, turbiny wiatrowe, ministerstwo klimatu

Resort liczy nowe moce z aukcji dla OZE

Ministerstwo Klimatu planuje, że w wyniku akcji dla OZE w 2021 r. powstanie łącznie 1700 MW nowych źródeł fotowoltaicznych, lądowe turbiny wiatrowe o mocy 300 MW i instalacje do spalania biomasy o mocy 100 MW. Resort opublikował i przekazał...

Przypomniał, że zdecydowana większość wsparcia - blisko 37 mld zł - trafiła do instalacji nowych.

Pierwsza tegoroczna aukcja dla instalacji nowych odbędzie się 5 listopada. Będą w nim mogły startować instalacje o mocy ponad 1 MW, wykorzystujące biogaz oprócz rolniczego, dedykowane instalacje spalania biomasy, układy hybrydowe, instalacje termicznego przekształcania odpadów oraz dedykowane instalacje spalania wielopaliwowego.

Jako ostatnie odbędą się aukcje w koszykach cieszących się największą popularnością - 26 listopada dla dużych instalacji wiatrowych i fotowoltaicznych, a 3 grudnia dla małych źródeł wiatrowych i PV.

Minister Klimatu zatwierdził nowy regulamin aukcji. Sprecyzowano w nim m.in., że składanie ofert będzie się odbywało wyłącznie za pośrednictwem Internetowej Platformy Aukcyjnej (IPA), cena sprzedaży, a cena referencyjna oraz cena maksymalna nie zawierają kwoty podatku VAT.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama