Turbiny bliżej domów? Wiele zależy od lokalnych społeczności

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
30-01-2020,10:00 Aktualizacja: 30-01-2020,10:04
A A A

Ireneusz Zyska, pełnomocnik rządu ds. OZE mówi, że rozważana jest liberalizacja tzw. ustawy odległościowej. Obowiązujące przepisy zakazują budowy turbin wiatrowych w odległości od zabudowań mniejszej niż 10-krotność ich wysokości.

W sprawie ewentualnej liberalizacji przepisów należy być bardzo ostrożnym, bo istota tzw. zasady 10H wzięła się z protestów społecznych. - Chcemy wspierać rozwój branży OZE, ale trzeba znaleźć złoty środek - zaznaczył Zyska.

aukcje oze, odnawialne źródła energii, Urząd Regulacji Energetyki, Tomasz Dąbrowski, udział energii z oze

Polska zrealizuje unijny cel OZE. Resort nie widzi zagrożeń

- Dotychczasowy udział energii odnawialnej w zużyciu finalnym oraz aukcje OZE pozwalają twierdzić, że zrealizujemy unijny 15-proc. cel OZE na 2020 rok - ocenił Tomasz Dąbrowski, wiceminister aktywów państwowych. Do realizacji do 2020 roku...

Jak dodał, tam gdzie są odpowiednie warunki terenowe i zgoda lokalnych społeczności, inwestor będzie mógł działać.

- W takich miejscach jak Pątnów, Adamów, Konin, gdzie pomału kończy się generacja energii elektrycznej z węgla brunatnego, dużo samorządów zgłasza zapotrzebowanie, by powstawały farmy w odległości nieco bliższej niż 10H, przy akceptacji lokalnej społeczności - powiedział.

Uważa, że jeśli będą zgody społeczności lokalnych, to na poziomie rządowym powinno się sprzyjać rozwojowi OZE.

Zyska ocenił również, że spełnienie przypisanego Polsce celu OZE na 2020 r. - 15 proc. udziału źródeł odnawialnych w końcowym zużyciu energii brutto - będzie bardzo trudne. - Zrobimy wszystko, żeby się do tego celu zbliżyć, a być może uda się osiągnąć - stwierdził.

Pełnomocnik podkreślił, że OZE w Polsce mogły zostać źle oszacowane. Jak wskazał, do statystyk mogły nie zostać zaliczone niektóre OZE w obszarze ciepłownictwa.

aukcje dla oze, Urząd Regulacji Energetyki. instalacje wiatrowe, fotowoltaika

Energia z OZE warta miliardy złotych sprzedana na aukcjach

W wyniku zaplanowanych na 2019 r. aukcji dla odnawialnych źródeł energii sprzedano w sumie 79 TWh energii za prawie 17 mld zł - poinformował Urząd Regulacji Energetyki. Urząd przeprowadził już wszystkie planowane na 2019 r. aukcje dla OZE....

- Mówimy o biomasie, płytkiej geotermii, kolektorach słonecznych i wykorzystaniu technologii pomp ciepła. Te technologie są podawane w całym miksie energetycznym, ale nie w 100 procentach - podkreślił. Dodał, że zmiana tego stanu może mieć wpływ na podniesienie udziału OZE.

Zyska ocenił również, że do końca 2020 r. w Polsce może być pół miliona prosumentów.

- Już w tej chwili, po wykorzystaniu dofinansowania, z programu "Mój Prąd" mamy generację na poziomie jednego bloku energetycznego - powiedział.

Na koniec ocenił, że jeżeli nawet nie oda się osiągnąć 15 proc. udziału OZE, to rok 2020 i tak będzie przełomowy.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama