Takie elektrownie są potrzebne. Rząd przyjął projekt ustawy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: dk| redakcja@agropolska.pl
02-03-2023,12:00 Aktualizacja: 02-03-2023,11:44
A A A

Magazyny energii elektrycznej mają szczególne znaczenie w przypadku bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej i konieczności szybkiego dostarczenia mocy do systemów energetycznych – podkreśla Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ).

Zaznacza to w kontekście opracowanego przez siebie, a przyjętego przez Radę Ministrów 28 lutego, projektu ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie elektrowni szczytowo-pompowych oraz inwestycji towarzyszących. Elektrownie te będą pełnić rolę magazynów energii elektrycznej, które zdaniem rządzących stanowią kluczowy warunek dla transformacji energetycznej opartej o odnawialne źródła energii.

oze, energia, odnawialne źródła energii, nowa farma wiatrowa

10 GW z odnawialnych źródeł energii

Moc odnawialnych źródeł energii w Polsce przekroczyła już 10 gigawatów. To moc równa zainstalowanej w tradycyjnych elektrowniach w Bełchatowie, Turowie i Opolu łącznie - poinformował wiceminister klimatu, pełnomocnik rządu ds....

„Inwestycja dotycząca elektrowni szczytowo-pompowej będzie inwestycją celu publicznego. Rozwiązanie to zapewni szybszą ich realizację, a tym samym poprawę bezpieczeństwa energetycznego, poprzez istotne zwiększenie możliwości magazynowania energii elektrycznej w polskim systemie elektroenergetycznym” – czytamy w komunikacie MKiŚ.

Według oceny resortu, w Polsce mogłoby powstać sześć elektrowni szczytowo-pompowych. Jedną z pierwszych może być inwestycja w Młotach, w gminie Bystrzyca Kłodzka.

„Decyzję o ustaleniu lokalizacji inwestycji dotyczącej elektrowni szczytowo-pompowej będzie wydawał wojewoda w ciągu miesiąca od złożenia wniosku przez inwestora. Wniosek będzie zawierał szczegółowe informacje i dane, a także będą do niego załączone opinie, m.in. związane z określeniem granic terenu objętego wnioskiem. Ostateczna decyzja o ustaleniu lokalizacji inwestycji dotyczącej elektrowni szczytowo-pompowej stanowić będzie podstawę do dokonywania wpisów w księdze wieczystej oraz w ewidencji gruntów i budynków” – wyjaśnia resort klimatu i środowiska.

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!

 

Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama