10 GW z odnawialnych źródeł energii

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
22-06-2020,9:25 Aktualizacja: 22-06-2020,9:23
A A A

Moc odnawialnych źródeł energii w Polsce przekroczyła już 10 gigawatów. To moc równa zainstalowanej w tradycyjnych elektrowniach w Bełchatowie, Turowie i Opolu łącznie - poinformował wiceminister klimatu, pełnomocnik rządu ds. OZE Ireneusz Zyska.

Jak podkreślił polityk, dynamika przyrostu nowych instalacji fotowoltaicznych sprawia, że sektor energetyki słonecznej jest obecnie najszybciej rozwijającym się sektorem OZE w Polsce.

- Od grudnia 2015 roku moc instalacji fotowoltaicznych wzrosła o ponad 1600 procent - wyjaśnił.

inwestycje, oze, energia odnawialna, zielona energia

Inwestycje w zielone źródła energii mogą pomóc Polsce wyjść z kryzysu

Transformacja energetyczna na dużą skalę i inwestycje w odnawialne źródła mogą pomóc w zatrzymaniu globalnego ocieplenia, ale także w pokonaniu recesji gospodarczej wywołanej pandemią SARS-CoV-2 -...

Zyska zwrócił uwagę, że ten sukces to efekt m.in. zmian w prawie i uruchomienia programów takich jak "Mój Prąd", "Agroenergia" czy "Energia Plus". - Dla zwykłego obywatela oznacza to tańszą energię, zaoszczędzone pieniądze, nowe miejsca pracy, a przede wszystkim czyste powietrze - zauważył pełnomocnik rządu ds. OZE.

- Tak dynamiczny rozwój mikroinstalacji możliwy jest w dużej mierze dzięki funkcjonującemu w Polsce dedykowanemu wytwórcom (prosumentom) energii odnawialnej systemowi rozliczeń energii, tzw. systemowi opustów, który umożliwia prosumentowi wykorzystanie sieci elektroenergetycznej jako swego rodzaju magazynu energii. Wspomniane nadwyżki wytwórca może wykorzystać w ciągu 365 dni - dodał.

Ireneusz Zyska przypomniał też, że głównym mechanizmem wsparcia odnawialnych źródeł energii w Polsce jest system aukcyjny, który obowiązuje od 1 lipca 2016 roku.

małe instalacje OZE, energia słoneczna, elektrownie wodne, energia wiatrowa

OZE. Coraz więcej zielonej energii z małych instalacji

Generacja energii z małych odnawialnych źródeł energii systematycznie wzrasta – wynika z najnowszego raportu Urzędu Regulacji Energetyki. Pod koniec 2019 r. w Polsce było ponad 800 małych OZE o łącznej mocy 163 MW. Zgodnie z ustawową...

- Innymi dedykowanymi systemami wsparcia dla wytwórców energii z OZE są wprowadzone w roku 2018 mechanizmy przewidziane dla małych wytwórców energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii. Systemy feed-in premium (FiP) oraz feed-in tariff (FiT) adresowane są do określonych mocowo instalacji OZE, wykorzystujących hydroenergię, biogaz i biogaz rolniczy - powiedział wiceminister.

Ponadto za sprawą nowelizacji ustawy o OZE od 29 sierpnia 2019 r. rozszerzony został prosumencki system rozliczeń energii produkowanej z mikroinstalacji, funkcjonujący od 1 lipca 2016 r.

Zmiana polega na tym, że do grupy prosumentów energii odnawialnej dołączyli prosumenci biznesowi, czyli odbiorcy końcowi niebędący odbiorcą energii elektrycznej w gospodarstwie domowym.

Poleć
Udostępnij
Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu