Rolnictwo jest dobrym miejscem, by rozwijać energię odnawialną

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Małgorzata Miszczuk PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
24-10-2022,14:20 Aktualizacja: 24-10-2022,14:21
A A A

Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa uważa, że rolnictwo jest dobrym miejscem do tego, aby rozwijać energię odnawialną. Polityk uczestniczył w V Międzynarodowej Konferencji "Energetyka, środowisko, rolnictwo" w Centrum Współpracy Międzynarodowej Grodno k. Międzyzdrojów (woj. zachodniopomorskie).

Podczas wystąpienia on-line szef resortu wskazał, że stabilizację zaopatrzenia w energię dają biogazownie.

ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, inwestycje w OZE, fotowoltaika, Ministerstwo Rozwoju i Technologii

Reforma przestrzenna da zielone światło OZE

Proponowana nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wprowadza uproszczone procedury uchwalania planów miejscowych dla np. fotowoltaiki – zapewnia Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT). Resort w komunikacie...

- Tak jak mniej stabilna jest energia ze słońca i z wiatru, to bardzo stabilna jest energia pochodząca z biogazu. Biogazownie będą szczególnie traktowane ze względu na to, że dają taką stabilizację zaopatrzenia w energię. Ten model jest wypracowywany. Do tego są komponowane różne źródła finansowania. Jeśli chodzi o ten model energii odnawialnej dla wsi m.in. jednym ze źródłem jest Krajowy Plan Odbudowy, ale takim najbliższym i już najszybszym źródłem są środki finansowe z programu obszarów wiejskich na lata 2014-2020. Jesteśmy jeszcze w fazie takiego okresu przejściowego tego programu - powiedział Kowalczyk.

Minister zachęcał, by rolnicy zainteresowali się zarówno inwestycjami związanymi z odnawialnymi źródłami energii, jak i łączeniem ich. - Energia odnawialna ze słońca plus biogazownia plus magazyn energii, to już jest takie komplementarne podejście" – powiedział. Jak wskazał takie podejście chcemy realizować; myślę, że za kilka tygodni nastąpi nabór wniosków o wypłatę środków finansowych w ramach OZE i tych środków finansowych, które jeszcze pozostały w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Zielona energia w gospodarstwie rolny, PROW 2014-2020, modernizacja gospodarstw, wsparcie dla rolnictwa

Zielona energia w gospodarstwach ma być finansowana z PROW

Ministerstwo rolnictwa w ramach PROW 2014-2020 chce uruchomić działanie "Zielona energia w gospodarstwie rolnym", aby w pełni wykorzystać unijne środki - wynika z informacji zamieszczonej w wykazie prac legislacyjnych rządu. Powodem...


Szef resortu rolnictwa podkreślił, że środki finansowe przeznaczone na energię odnawialną znajdują się w Krajowym Planie Odbudowy. - Już od 17 października prowadzimy nabór w Krajowym Planie Odbudowy na przetwórstwo, a w ramach tego przetwórstwa również dofinansowane będą OZE na potrzeby rolnictwa, czy przetwórstwa - powiedział.

Wicepremier wskazał też, że kolejnym źródłem finansowania będzie wspólna polityka rolna na lata 2023-2027. Podkreślił, że wspierać należy też klastry energetyczne. - Wielką barierą na obszarach wiejskich rozwoju energii odnawialnej – szczególnie słonecznej - stały się możliwości sieci przesyłowych. Stąd pewnie w niektórych miejscach konieczne ograniczenia, które stosują sieci energetyczne - powiedział.

Kowalczyk w wystąpieniu przekazał, że w MRiRW rozpoczęto prace nad koordynacją wszystkich źródeł finansowania i technologii dotyczących budowy biogazowni. - W tej chwili kończy się weryfikacja technologii, która jest finansowania przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, to są modelowe biogazownie. Ważne jest, aby rolnikom, którym będziemy proponowali, dofinansowywali biogazownie, żeby też nie eksperymentowali, nie szukali kolejnych rozwiązań - powiedział.
 

Poleć
Udostępnij
Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama