Niebawem specustawa o biogazowniach rolniczych i nowelizacja ustawy o OZE

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Bytniewska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
01-03-2023,10:40 Aktualizacja: 01-03-2023,10:44
A A A

Janusz Kowalski, wiceminister rolnictwa zapowiedział, że w kwietniu mogą pojawić się dwie ustawy ważne dla obszarów wiejskich - specustawa o biogazowniach rolniczych i nowelizacja ustawy o OZE.

Polityk zapewnił, że nowe regulacje dotyczące spółdzielni energetycznych weszły w zakres przygotowywanej kompleksowej regulacji dotyczącej ustawy o odnawialnych źródłach energii, której nowelizację zostanie ogłoszona w kwietniu.

ustawa przestrzenna, Ministerstwo Rozwoju i Technologii , farmy fotowoltaiczne

Ustawa "przestrzenna" zablokuje fotowoltaikę? Urzędnicy: jest wręcz odwrotnie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii podkreśla, że przygotowywana nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym nie blokuje rozwoju branży OZE - szczególnie w zakresie powstawania instalacji fotowoltaicznych. Resort zwraca...

Spółdzielnia energetyczna to rodzaj organizacji lokalnej społeczności, której głównym celem jest produkcja energii na własny użytek oraz na sprzedaż. Według Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa umożliwia także rozłożenie kosztów inwestycyjnych w OZE na większą liczbę podmiotów i tym samym daje możliwość wybudowania wydajniejszych instalacji, zaopatrujących w energię więcej odbiorców.

- Jestem przekonany, że w kwietniu ta wielka nowelizacja, być może jest to największa w ogóle ustawa przyjmowana w tej kadencji, jeżeli chodzi o objętość. Jako Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi dołożyliśmy kwestie dotyczące biometanu i spółdzielni energetycznych. Jestem wielkim zwolennikiem tego, żeby spółdzielnie energetyczne, których na razie mamy cztery były formą najbardziej rekomendowaną przez resort do realizacji inwestycji w odnawialne źródła energii na obszarach wiejskich - podkreślił Kowalski.

Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, wiceminister klimatu i środowiska dodała, że ustawa przeszła przez komitet stały Rady Ministrów i regulacje lada moment trafią do parlamentu. - Klastry i spółdzielnie miały pewne bariery wejścia na rynek, są w tej ustawie doprecyzowano regulacje dla nich i systemy wsparcia - powiedziała.

- Mam nadzieję, że również w kwietniu będzie specustawa o biogazowniach rolniczych - efekt współpracy z Ministerstwem Klimatu i Środowiska, jedna z najważniejszych ustaw, jeśli chodzi o OZE rolnicze - poinformował Kowalski.

- Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej już ogłasza programy, w których spółdzielnie energetyczne mogą składać wnioski o wsparcie. Myślę o programie Energia dla Wsi. Te, które się tworzą i te, które istnieją i mogą składać wnioski w programie i pozyskiwać środki na różne działania - przypomniał z kolei Paweł Mirowski, zastępca prezesa NFOŚiGW.
 

Poleć
Udostępnij
Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama