Ustawa "przestrzenna" zablokuje fotowoltaikę? Urzędnicy: jest wręcz odwrotnie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
24-02-2023,9:20 Aktualizacja: 24-02-2023,9:27
A A A

Ministerstwo Rozwoju i Technologii podkreśla, że przygotowywana nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym nie blokuje rozwoju branży OZE - szczególnie w zakresie powstawania instalacji fotowoltaicznych.

Resort zwraca uwagę, że w ostatnich dniach w mediach pojawiło się wiele nieprawdziwych, ewentualnie nieścisłych informacji.  

Polskie Stowarzyszenie Energii Wiatrowej, Janusz Gajowiecki, ustawa odległościowa, energia wiatrowa, OZE

Miejscowe plany zagospodarowania do kosza? PSEW krytycznie o ustawie

Polskie Stowarzyszenie Energii Wiatrowej - opierając się na fachowej analizie - przekonuje, że aż 84 proc. miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego (MPZP) dopuszczających lokalizację elektrowni wiatrowych, może trafić do kosza...

"Nieprawdą jest, że przygotowane przepisy zakażą lokalizowania farm na gruntach IV klasy na dotychczasowych zasadach. Do czasu uchwalenia planu ogólnego, nie dłużej niż do końca 2025 r., farmy fotowoltaiczne będą mogły powstawać na wcześniejszych warunkach" - zapewniają urzędnicy z MRiT.

Jak dodają nieprawdą jest też stwierdzenie, że brak studium uniemożliwi uchwalenie planu miejscowego dla OZE.

"Przeciwnie. Mając na uwadze potrzebę rozbudowy OZE, przygotowane zostały przepisy przyspieszające sporządzenie planów miejscowych. Te dla OZE po 1 stycznia 2026 r. dalej będzie można sporządzać i uchwalać nawet, jeżeli gmina nie będzie miała planu ogólnego" - czytamy w komunikacie.

Według zapewnień resortu, w projekcie ustawy zagadnienia z zakresu OZE, w tym oczywiście fotowoltaika, zostały potraktowane priorytetowo. Nowelizacja przepisów ma wręcz przewidywać dodatkowe ułatwienia w zakresie fotowoltaiki.
 
Mają być to uproszczona procedura, której termin uchwalenia będzie porównywalny z terminem przygotowania warunków zabudowy oraz uproszczenie i przyspieszenie wynikające z zastosowanie procedury ZPI - Zintegrowanego Planu Inwestycyjnego. "Proponowane zmiany zostały pozytywnie przyjęte przez inwestorów z branży zajmującej się rozbudową instalacji fotowoltaicznych" - stwierdziło MRiT.
 

Poleć
Udostępnij
Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu