Lewiatan ostrzega: stawki dla OZE nie zmobilizują inwestorów

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
23-03-2021,12:40 Aktualizacja: 23-03-2021,12:42
A A A

Utrzymanie lub obniżenie w tym roku, cen referencyjnych energii w aukcjach dla OZE nie wpłynie mobilizująco na inwestorów - ocenia Konfederacja Lewiatan.

W projektowanym rozporządzeniu Ministra Klimatu i Środowiska z cenami referencyjnymi dla energii elektrycznej, sprzedawanej na planowanych na 2021 r. aukcjach OZE, stawki większości koszyków technologicznych zostały utrzymane. Spaść mają jednak ceny referencyjne najpopularniejszych technologii.

aukcje oze, turbiny wiatrowe, elektrownia słoneczna, biogaz rolniczy

Aukcje OZE 2021. Rząd wystawi na sprzedaż mniej energii

W aukcjach dla OZE w 2021 roku rząd wystawi na sprzedaż 70 TWh energii elektrycznej o maksymalnej wartości 24,6 mld zł - przewiduje rozporządzenie Rady Ministrów. W br. na aukcje trafiły 75,3 TWh warte 27,4 mld zł. Zgodnie z szacunkami...

Dla lądowych turbin wiatrowych o mocy ponad 1 MW z 250 do 230 zł za MWh. W przypadku projektów fotowoltaicznych do 1 MW zakłada się spadek z 360 do 340 zł za MWh, a dla dużych instalacji PV z 340 do 320 zł za MWh.

"Dalsze obniżenie ceny referencyjnej dla lądowych projektów wiatrowych prawdopodobnie spowoduje, że w ich miejsce większe szanse na uzyskanie wsparcia będą mieć projekty fotowoltaiczne, dostarczające energię w znacznie wyższej cenie. Dla dużych elektrowni wiatrowych może spowodować dalsze ograniczenie rozwoju projektów" - ostrzega Konfederacja.

- Nie wydaje się to efektem zamierzonym ani korzystnym z punktu widzenia odbiorców energii, jak również kosztów funkcjonowania systemu wsparcia - wskazuje Katarzyna Balcerowicz, ekspertka w departamencie energii i zmian klimatu Lewiatana.

Przypomina, że rozwój lądowej energetyki wiatrowej nadal ograniczony jest zasadą 10H. Dlatego też w aukcji w 2021 r. wystartować będą mogły w zasadzie jedynie projekty posiadające decyzje budowlane jeszcze w 2016 r., bądź projekty niewielkie i znacznie oddalone od sieci, w przypadku których zaproponowana cena może oznaczać brak rentowności.

Z kolei w przypadku dużych instalacji fotowoltaicznych spadek ceny referencyjnej rzędu 6 proc. jest większy niż spadek kosztu wytwarzania energii elektrycznej w tych źródłach, szacowany przez Lewiatana na ok. 3-4 proc.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama