Gminy mają zyskać. Rząd przygląda się ustawie odległościowej

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Magda Jarco PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
27-06-2020,10:00 Aktualizacja: 26-06-2020,11:28
A A A

- Tworzymy założenia do korekty ustawy odległościowej. Mam nadzieję, że korzystne dla wielu gmin zmiany będziemy mogli wprowadzić już wkrótce - zapowiedziała Jadwiga Emilewicz, wicepremier i minister rozwoju.

- Przyglądamy się i analizujemy skutki, wpływy ustawy odległościowej i co moglibyśmy zrobić w tym zakresie - mówiła polityk, pytana o złagodzenie zawartej w ustawie tzw. zasady 10 H (gdzie H oznacza wysokość) przy budowie wiatraków energetycznych.

Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej, system aukcyjny oze, Janusz Gajowiecki

System aukcyjny dla OZE się sprawdził. Inwestycji przybywa

- System aukcyjny dla OZE sprawdził się i rząd powinien wystąpić do KE o jego przedłużenie - ocenia Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej. Ekspert mówi, że budowa projektów wiatrowych, które...

Przyznała, że jest adresatem pytań w tej sprawie od wielu gmin w Polsce, w których jest duże przyzwolenie społeczne na to, aby takie instalacje powstały.

- Tworzymy korekty tak, aby nie naruszając konsensusu 10 H, który jest w ustawie, gmina czy związki gmin, w sąsiedztwie których inwestycja miałaby powstać, mogłyby skrócić odległość na podstawie zgody mieszkańców, ale ta odległość nie może być mniejsza niż... - i tutaj czekamy na analizy - wyjaśniła.

Chodzi o to, jak tłumaczyła, by określić, jaką odległość należy utrzymać, aby zachować bezpieczeństwo i zdrowie mieszkańców.

Przyznała, że takich badań dziś nie ma nie tylko w Polsce. - Zleciliśmy taką analizę, aby metodologię odległościową wskazać. Mam nadzieję, że korzystne dla wielu gmin zmiany będziemy mogli wprowadzić już wkrótce - dodała Emilewicz.

W lipcu 2016 r. weszły w życie przepisy ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, tzw. ustawa wiatrakowa.

Zgodnie z nią wiatraki mogą być stawiane w nie mniejszej niż 10-krotność ich wysokości odległości od domów. W praktyce jest to 1,5-2 km. Ta sama odległość ma być zachowana przy budowie nowych wiatraków przy granicach m.in. parków narodowych, rezerwatów, parków krajobrazowych, obszarów Natura 2000.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama