Gminy dostaną rekompensaty za straty na wiatrakach

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
24-12-2021,8:00 Aktualizacja: 23-12-2021,10:49
A A A

W przyszłym roku gminom na podstawie wniosków będą wypłacane rekompensaty za utracone w 2018 r. dochody w związku ze zmianą zakresu opodatkowania elektrowni wiatrowych. Senat przyjął ustawę w tej sprawie, przedłożoną przez resort klimatu i środowiska.

Dokument skierowany do podpisu przez prezydenta ma być m.in. odpowiedzią na postulaty samorządowców, którzy zwracali uwagę na konieczność kompensacji kosztów poniesionych przez gminy w związku ze zmianami podatkowymi, jakie zaszły w 2018 r. Nowe przepisy wejdą w życie 5 lutego 2022 r.

ustawa o OZE, fotowoltaikai prosumencka, instalacje PV

Nowa ustawa o OZE to cios w prosumenta

W efekcie zmiany przepisów impet rozwoju fotowoltaiki prosumenckiej w Polsce spadnie o połowę - pisze "Rzeczpospolita". "Według ekspertów Instytutu Energetyki Odnawialnej, jeżeli w br. przybyło w systemie...

"Zgodnie z przyjętym rozwiązaniem gmina, aby otrzymać rekompensatę, będzie musiała złożyć wniosek, którego wzór stanowi załącznik do ustawy. Wnioski rozpatrywał będzie wojewoda właściwy miejscowo dla danej gminy. Po rozpatrzeniu pod względem formalnym i merytorycznym oraz rachunkowym, wyda decyzję o przyznaniu lub odmowie przyznania rekompensaty" - wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. 

Szef resortu będzie organem odwoławczym od decyzji wojewody. Wypłata rekompensat gminom, które się do nich zakwalifikują, nastąpi w 2022 r.

"Nowe rozwiązanie jest realizacją orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 22 lipca 2020 r. Zgodnie z jego wyrokiem, uprawnionymi do uzyskania rekompensat są gminy, które na skutek zmiany przepisów utraciły dochody w postaci podatku od nieruchomości płaconego od elektrowni wiatrowych w 2018 r. Rekompensata będzie dotyczyć około 200 gmin, na obszarze których zlokalizowane są elektrownie wiatrowe. Rząd przeznaczy na ten cel 524,43 mln zł" - przekazują resortowi urzędnicy.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama