Tańszy prąd w przyszłym roku

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: k.perkowska | perkowska@apra.pl
29-12-2015,7:35 Aktualizacja: 28-12-2015,19:51
A A A

Od 12 do 22 zł mniej zapłacimy w 2016 roku za prąd – poinformował Urząd Regulacji Energetyki.

Prezes URE zatwierdził taryfy dystrybutorom energii elektrycznej oraz tzw. sprzedawcom z urzędu, którzy sprzedają energię odbiorcom w gospodarstwach domowych. Nowe stawki, które wejdą w życie z początkiem stycznia, oznaczają, że w 2016 roku przeciętne gospodarstwo domowe zapłaci za energię elektryczną rachunki niższe o około 12-22 zł (czyli średni spadek płatności wyniesie od około 1 do 2 zł netto miesięcznie na rachunkach odbiorców grup taryfowych G).

W efekcie zatwierdzonych taryf, łączne rachunki odbiorców w gospodarstwach domowych, którzy kupują prąd od tzw. sprzedawców z urzędu, spadną średnio o 1,6 proc. Jednak pierwotne wnioski przedsiębiorstw - zarówno obrotu, jak i dystrybutorów - różniły się znacząco od tych uznanych za uzasadnione i zatwierdzonych przez regulatora. W wyniku postępowań administracyjnych prowadzonych w URE oraz wielokrotnych wezwań kierowanych do spółek, w kieszeniach Polaków zostanie prawie pół miliarda złotych.

- Nasze rachunki za energię elektryczną będą w przyszłym roku niższe. Mimo to, w zatwierdzonych taryfach o ponad 200 mln zł zwiększyliśmy wydatki związane z utrzymaniem ciągłości dostaw i zapewnieniem bezpieczeństwa energetycznego - podsumowuje wynik tegorocznych postępowań taryfowych Maciej Bando, prezes URE.

Spadek cen prądu wynika głównie z niższych kosztów zakupu „zielonej” energii. W 2016 roku spadną nie tylko ceny energii, ale także stawki opłat dystrybucyjnych. Stawki dystrybucyjne spadają średnio dla wszystkich grup odbiorców o 1,6 proc., a dla odbiorców grup G - gdzie stanowią około połowę całego rachunku za energię - o 2 proc. Warto zauważyć, że wzrasta składnik jakościowy zawarty w taryfach dystrybucyjnych związany z utrzymaniem ciągłości dostaw i zapewnieniem bezpieczeństwa energetycznego, a pomimo to spada taryfa dystrybucyjna. Ten spadek udało się uzyskać dzięki optymalizacji kosztów działalności operatorów sieci dystrybucyjnych.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
KONGRES EKMA 2021

Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama