Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą wnioskować o granty na OZE

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
02-02-2023,11:10 Aktualizacja: 02-02-2023,11:20
A A A

Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii poinformował, że spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą już składać wnioski do Banku Gospodarstwa Krajowego o granty na OZE, czyli dofinansowanie fotowoltaiki w wysokości do 50 proc. wartości instalacji.

Wprowadzenie tzw. prosumenta lokatorskiego, czyli dopłat do instalacji fotowoltaicznych montowanych na domach wielorodzinnych zarządzanych przez spółdzielnie czy wspólnoty mieszkaniowe, szef MRiT zapowiedział w grudniu ub.r.

program "Energia dla wsi", Anna Moskwa, Henryk Kowalczyk, OZE na wsi, Artur Michalski

Miliard złotych na OZE na terenach wiejskich

Miliard złotych na rozwój OZE na terenach wiejskich przewiduje ogłoszony przez ministrów klimatu i rolnictwa program "Energia dla wsi". Pochodzące z Funduszu Modernizacyjnego środki rozdzielać będzie NFOŚiGW. Pierwszy...

Teraz polityk ogłosił uruchomienie w BGK naboru wniosków dla spółdzielni i wspólnot o granty na OZE. Zaznaczył, że do tej pory fotowoltaika rozwijała się przede wszystkim na budynkach jednorodzinnych, natomiast barierą w jej rozwoju na dachach budynków wielorodzinnych był brak programu dofinansowującego instalacje i zasady rozliczeń.

Zarządzający budynkiem wielolokalowym (spółdzielnią czy wspólnotą) będzie mógł się ubiegać o dofinansowanie w wysokości do 50 proc. wartości instalacji OZE. Będzie miał też korzystniejsze zasady rozliczeń.

Budżet na dopłaty do fotowoltaiki na budynkach wielorodzinnych to ponad 448 mln zł. - Prawdopodobnie w pierwszych dniach wniosków będzie bardzo dużo, ale uspokajam, środków przez długie miesiące nie powinno zabraknąć. Równolegle prowadzimy procedurę legislacyjną, by w Prawie energetycznym zmienić zasady rozliczeń dla prosumenta lokatorskiego, czyli zbiorowych odbiorców w blokach wielorodzinnych - ogłosił Buda.

Według wyliczeń resortu budynek z 64 mieszkaniami na wspólne potrzeby zużywa rocznie 4 MWh, co oznacza koszt 2800 zł. Instalacja fotowoltaiczna produkuje do 30 MWh na rok, pokrywa więc zużycie wspólne i daje przychody w wysokości 19 tys. 600 zł na rok.

W efekcie - zdaniem MRiT - lokatorzy nie zapłacą za energię w części wspólnej i obniży się ich własny koszt zużycia. W podanym przykładzie średnia obniżka na lokal wyniesie 328 zł rocznie przez kolejnych 15 lat. Przy dotacji w wysokości 50 proc. przewidywany zwrot z inwestycji to około 5 lat.
 

Poleć
Udostępnij
WAŻNE WYDARZENIE

 

Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama