Rozważasz fotowoltaikę w swoim gospodarstwie? Budżet "Mojego prądu" większy o 450 mln zł

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
30-08-2023,16:45 Aktualizacja: 30-08-2023,16:50
A A A

Zainteresowanie dofinansowaniem dla osób, które chcą wytwarzać energię na własne potrzeby, a jej nadwyżkę przekazywać do sieci energetycznej, jest bardzo duże. Program „Mój Prąd” wspiera rozwój energetyki prosumenckiej. Dołożymy 450 mln zł do jego budżetu - poinformowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Cele programu „Mój Prąd”, to m.in: zwiększenie produkcji energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych, wzrost autokonsumpcji wytworzonej energii elektrycznej poprzez jej magazynowanie (magazyny energii elektrycznej lub magazyny ciepła) oraz wzrost efektywności zarządzania energią elektryczną.

prąd, energia, ceny, zamrożone ceny, pge

PGE przypomina: limity zużycia prądu po niższej cenie m.in. dla rolników zostaną podniesione automatycznie

Podniesione ustawą limity zużycia energii elektrycznej po zamrożonej cenie zostanie przyznane automatycznie, nie trzeba składać żadnych dokumentów - przypomniało w czwartek PGE. Odpowiednią ustawę podpisał już prezydent. Nowelizacja ustawy o...

Prosument wirtualny i zbiorowy

„Polacy pokochali energię odnawialną. Pomagamy finansowo w zainstalowaniu mikroinstalacji, szczególnie z magazynem energii w ramach programu „Mój Prąd”. Do tej pory łącznie wypłacono ponad 2 mld zł na ponad 470 tys. wniosków” – powiedziała cytowana w komunikacie resortu klimatu i środowiska jego szefowa, Anna Moskwa.

Ministerstwo zapewnia, że dostęp do energii pozyskiwanej ze słońca stał się możliwy dla prawie 1,3 mln prosumentów, którzy podjęli działania na rzecz samodzielnego wytwarzania energii na własne potrzeby, obniżając tym samym własne rachunki za energię. Dzięki temu moc prosumenckich mikroinstalacji PV osiągnęła ponad 9,7 GW. Łącznie moc zainstalowana w fotowoltaice to dziś ponad 14,2 GW.

„Ze względu na rosnące znaczenie energetyki prosumenckiej, od 1 kwietnia 2022 r. działa nowy system rozliczeń prosumentów - tzw. net-billing. Zapewnia on dalszy rozwój energetyki obywatelskiej w Polsce i jednocześnie zwiększa bezpieczeństwo pracy sieci elektroenergetycznych. Wprowadzona została także instytucja ‘prosumenta zbiorowego i wirtualnego’, co stworzyło warunki do tego, by osoby, które zamieszkują budynki wielorodzinne również mogły stać się prosumentami, co tyczy się nawet 13 mln gospodarstw domowych” – wskazano w komunikacie.

biogazownia, mikrobiogazownia rolnicza, biogaz, energia, ciepło, poferment, dotacja, nfośigw

Gospodarstwo z dużą dotacją - 1,5 mln zł na mikrobiogazownię. Prąd będzie z obornika

Prywatne gospodarstwo rolne zlokalizowane w woj. śląskim wystarało się o prawie 1,5 miliona zł dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) na budowę mikrobiogazowni. Jak podkreśla NFOŚiGW, będzie to pierwsze tego...

Większa instalacja bez pozwolenia

Jak w nim dodano, kolejnym ułatwieniem dla nowych inwestycji w instalacje fotowoltaiczne są rozwiązania zawarte w nowelizacji ustawy o OZE, m.in. zwiększenie limitu z 50 do 150 kW mocy instalacji PV, dla której wymagane jest pozwolenia na budowę, a także wprowadzenie definicji prosumenta lokatorskiego.

W ramach programu „Mój prąd” dofinansowanie w wysokości do 50 proc. kosztów kwalifikowanych można otrzymać na takie inwestycje, jak: mikroinstalacja fotowoltaiczna, magazyn ciepła/urządzenie grzewcze (gruntowe pompy ciepła - pompy ciepła grunt/woda, woda/woda, pompa ciepła powietrze/woda, w tym o podwyższonej klasie efektywności energetycznej, pompy ciepła typu powietrze/powietrze), magazyn energii elektrycznej, system zarządzania energią HEMS/EMS, kolektory słoneczne c.w.u.

Szczegóły i wnioski można znaleźć na stronie: mojprad.gov.pl

Poleć
Udostępnij
Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama