PGE przypomina: limity zużycia prądu po niższej cenie m.in. dla rolników zostaną podniesione automatycznie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
24-08-2023,14:30 Aktualizacja: 24-08-2023,14:33
A A A

Podniesione ustawą limity zużycia energii elektrycznej po zamrożonej cenie zostanie przyznane automatycznie, nie trzeba składać żadnych dokumentów - przypomniało w czwartek PGE. Odpowiednią ustawę podpisał już prezydent.

Nowelizacja ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej oraz niektórych innych ustaw przewiduje podniesienie o 1000 kWh limitów zużycia energii po zamrożonych cenach z 2022 r. Po zmianach limit zużycia dla wszystkich gospodarstw domowych wyniesie 3000 kWh, dla gospodarstw z osobą niepełnosprawną 3600 kWh, a dla rolników i rodzin z Kartą Dużej Rodziny 4000 kWh.

minister, moskwa, limit, energia, prąd, ceny, rolnicy

4000 kWh – większy limit energii po zamrożonych cenach dla rolników

Nowelizację ustawy o ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 r. przyjęła 10 lipca Rada Ministrów. Przewiduje ona wyższe limity zużycia energii elektrycznej przy zamrożonych cenach. Skorzystać mają m.in. rolnicy. W 2022 r....

Wszyscy uprawnieni klienci skorzystają z wyższych limitów. Zostaną one przyznane automatycznie, nie trzeba składać żadnych dokumentów - podkreśliło PGE. Natomiast osoby, które w trakcie 2023 r. nabyły prawo do zwiększonego limitu powinny - zgodnie z ustawą - złożyć oświadczenie „niezwłocznie, nie później niż w 30 dni od dnia uzyskania uprawnienia”. Jeśli dokument zostanie złożony po tym terminie, wówczas podwyższone limity stosowane są od kolejnego miesiąca kalendarzowego. Po przekroczeniu określonego limitu obowiązywać będzie preferencyjna cena maksymalna dla gospodarstw domowych, która wynosi 693 zł netto bez akcyzy za 1000 kWh.

"Polskie gospodarstwa domowe płacą za energię elektryczną jedną z najniższych cen w Europie. Dzięki wsparciu polskiego rządu i polskich firm energetycznych, w tym PGE, która przekaże w 2023 r. 10 mld złotych na działania obniżające ceny energii roczne oszczędności gospodarstw domowych mogą wynieść nawet 4000 zł" – powiedział prezes PGE Wojciech Dąbrowski, cytowany w komunikacie spółki.

PGE jest największym przedsiębiorstwem elektroenergetycznym i dostawcą energii elektrycznej oraz ciepła w Polsce. Skarb Państwa ma w spółce niecałe 61 proc. akcji.

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!

 

WAŻNE TERMINY

Od 2.01.2023- 29.12.2023 - rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych lub ASF, mogą starać się o środki finansowe na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej