Energa-Operator: coraz więcej przydomowych magazynów energii

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
18-06-2024,8:40 Aktualizacja: 18-06-2024,8:42
A A A

Według Energi-Operatora, przybywa przydomowych magazynów energii. Jak podała spółka zależna Energi z Grupy Orlen, na koniec maja do jej sieci przyłączonych było już ponad 3,5 tys. tego typu instalacji o mocy do 50 kW. Ich łączna moc zainstalowana to ponad 19 MW, a pojemność blisko 90 MWh.

"Przybywa przydomowych magazynów energii. Wedle stanu na 31 maja 2024 r. do sieci Energa-Operator przyłączonych jest ponad 3,5 tys. tego typu instalacji o mocy do 50 kW" - poinformowała spółka zależna Energi z Grupy Orlen.

Według Energi-Operatora, 3359 magazynów energii o mocy do 50 kW zostało przyłączonych do niej w ciągu dwóch ostatnich lat. "Obecnie jest ich 3549, ich łączna moc zainstalowana wynosi ponad 19 MW, zaś pojemność blisko 90 MWh" - podkreśliła spółka.

fotowoltaika, energia słoneczna, energia, oze

Branża fotowoltaiki: zagospodarowanie nadwyżek energii potrzebne dla utrzymania dynamiki rozwoju

Zagospodarowanie nadwyżek energii ze źródeł fotowoltaicznych jest potrzebne dla utrzymania dynamiki ich rozwoju - oceniają przedstawiciele branży PV. Argumentują, że mocy OZE będzie potrzeba coraz więcej, dlatego nie należy spowalniać...

Dyrektor pionu usług dystrybucyjnych Energi-Operatora Ewa Sikora zwróciła uwagę, że coraz częściej dochodzi do sytuacji, gdy energii generowanej przez odnawialne źródła energii elektrycznej jest na tyle dużo, że brakuje zapotrzebowania u odbiorców, którzy mogliby ją w danym momencie zużyć. Jak wyjaśniła, "powoduje to konieczność wprowadzania ograniczeń pracy źródeł wytwórczych z powodów bilansowych".

W przypadku mikroinstalacji - jak zaznaczyła Sikora - brak odbioru energii na danym obszarze, przy jej wysokiej generacji, skutkuje wzrostem napięcia w sieciach dystrybucyjnych, a następnie automatyczne wyłączenie mikroinstalacji przy przekroczeniu wartości napięcia bezpiecznego.

"Magazyny energii, mogą pomóc rozwiązać ten problem. W połączeniu z mikroinstalacjami pozwolą na zwiększenie autokonsumpcji produkowanej energii, z której będzie można korzystać na miejscu, w dowolnym czasie, bez względu na warunki pogodowe" - podkreśliła dyrektor pionu usług dystrybucyjnych Energi-Operatora, cytowana w informacji spółki.

Do końca maja tego roku, do sieci Energi-Operatora przyłączonych zostało ponad 11 tys. mikroinstalacji i 941 magazynów energii. Zgodnie z stanem na koniec maja, do sieci spółki przyłączonych było w sumie blisko 280 tys. mikroinstalacji o łącznej mocy ponad 2460 MW.

nfośigw, zawadzka-stępniak, wiceminister klimatu, motyka, moja elektrownia wiatrowa

NFOŚiGW: w poniedziałek ruszy program "Moja Elektrownia Wiatrowa"

17 czerwca wystartuje program "Moja Elektrownia Wiatrowa", z którego będzie można otrzymać do 30 tys. zł na budowę przydomowego wiatraka i do 17 tys. zł do magazynu energii – poinformowała w piątek szefowa NFOŚiGW...

Jak informuje Energa, 44 proc. mocy zainstalowanej w jej aktywach wytwórczych pochodzi z odnawialnych źródeł energii. "Wpisuje się to w strategię energetyczną Grupy Orlen ukierunkowaną ściśle na nisko- i zeroemisyjne źródła energii" - podkreśla spółka. Zwraca przy tym uwagę, że "silnym i stabilnym sektorem działalności Energi jest też dystrybucja".

Według Energi, sieć dystrybucyjna składa się tam z linii energetycznych o łącznej długości 197 tys. km i obejmuje swoim zasięgiem mniej więcej 1/4 powierzchni Polski. Spółka podaje, że w 2023 r. dostarczyła do odbiorców 22,4 TWh energii elektrycznej, przy czym udział odnawialnych źródeł energii w produkcji własnej to 46 proc.

"Niemal połowa sprzedawanej klientom energii pochodzi z odnawialnych źródeł: wiatru, słońca, wody, biomasy i biogazu" - informuje spółka Grupy Orlen.

Orlen przejął Energę w kwietniu 2020 r.

Poleć
Udostępnij
Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama