Polacy są podzieleni w sprawie minimalnej odległości wiatraków od mieszkań

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Bytniewska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
08-03-2023,9:00 Aktualizacja: 08-03-2023,9:03
A A A

Projekt nowelizacji ustawy wiatrakowej, który minimalną odległość turbin od budynków mieszkalnych wyznacza na 700 m, popiera 49 proc. dorosłych Polaków. 36 proc. obywateli jest przeciwnych takiej zmianie przepisów - wynika z badania CBOS.

Centrum Badania Opinii Społecznej w badaniu pt. Opinie o energetyce wiatrowej zwróciło uwagę, że o ile fotowoltaika jest niekontrowersyjnym, rozpowszechniającym się w Polsce sposobem wytwarzania energii, o tyle wokół lądowych farm wiatrowych trwają spory.

ustawa wiatrakowa     odległość od wiatraków     związek gmin wiejskich

Gminy wiejskie za mniejszą minimalną odległością wiatraków od zabudowań

Apel o pozostawienie w ustawie „wiatrakowej” minimalnej odległości lokalizowania elektrowni wiatrowych od zabudowań wynoszącej 500 metrów i o przekazanie decyzyjności w tej kwestii samorządom i społecznościom lokalnym podpisał...

Przypomniano, że w 2016 r. wprowadzono tzw. regułę 10H, określającą minimalną odległość turbin wiatrowych od zabudowy mieszkalnej i obszarów ochrony przyrody na 10-krotność całkowitej wysokości konstrukcji. Przeciętna turbina mierzy 150-200 m, więc chodzi o dystans od 1,5 do 2 km.

"Zdaniem ekspertów wyklucza to spod budowy elektrowni wiatrowych 99,7 proc. powierzchni Polski. Projekt nowelizacji ustawy wiatrakowej zakłada liberalizację warunków. Choć pierwotnie mowa była o 500 m (taka jest też poprawka Senatu), wszystko wskazuje na to, że wymagana minimalna odległość będzie wynosiła 700 m" - dodano.

Jak wynika z przeprowadzonego przez CBOS badania, projekt wyznaczający minimalną odległość turbin od budynków mieszkalnych na 700 m popiera 49 proc. Polaków, natomiast przeciwnych mu jest 36 proc. 83 proc. z nas jednocześnie popiera rozwój lądowej energetyki wiatrowej. W porównaniu do wyników sprzed blisko dwóch lat nastawienie opinii publicznej w tej sprawie "w zasadzie się nie zmieniło".

Badanie zostało przeprowadzone przez CBOS w dniach od 6 do 19 lutego w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie 982 pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama