120 turbin stworzy pierwszą polską farmę wiatrową na Bałtyku

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
29-07-2016,8:50 Aktualizacja: 29-07-2016,9:04
A A A

Turbiny o łącznej mocy do 1200 MW planuje postawić na Bałtyku grupa Polenergia. Ma to być pierwsza polska morska farma wiatrowa. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku podał właśnie uwarunkowania środowiskowe dla tej inwestycji.

Jak informuje na swojej stronie internetowej grupa Polenergia, inwestycja nosząca nazwę "Bałtyk Środkowy III" na zostać zrealizowana w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej, w pasie zlokalizowanym około 23 km na północ od linii brzegowej, na wysokości gminy Smołdzino oraz gminy miejskiej Łeba (województwo pomorskie).

farma wiatrowa, elektrownia wiatrowa, wiatraki, energetyka wiatrowa, enea, energia elektryczna, elektrownia wodna

Enea stawia na wiatraki. Nowa farma już produkuje prąd

14,1 MW mocy ma nowo otwarta farma wiatrowa Baczyna w woj. lubuskim. Do użytku oddała ją Enea Wytwarzanie, a wyprodukowana przez wiatraki energia elektryczna będzie trafiała do sieci dystrybucyjnej Enei Operator. Farma wiatrowa powstała w...
Z kolei Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gdańsku podała w komunikacie zamieszczonym na swojej stronie, że szef tej instytucji wydał decyzję ws. uwarunkowań środowiskowych dla tej inwestycji.

Wspomniany dokument zawiera szereg warunków, które musi spełnić inwestor, a które mają na celu zminimalizowanie oddziaływania farmy na środowisko zarówno w trakcie jej budowy, jak i eksploatacji oraz likwidacji.

W decyzji zapisano m.in. konieczność prowadzenia monitoringu środowiska, w tym "monitoringu oddziaływania inwestycji na cele i przedmioty ochrony obszarów Natura 2000 oraz ich integralność". W piśmie zaznaczono, że monitorowane mają być m.in. fundamenty i kable, warunki hydrologiczne oraz wpływ konstrukcji na bentos czyli organizmy związane ze środowiskiem morskim, w tym małże, ryby, ssaki morskie, ptaki i nietoperze.

farma wiatrowa, Bałtyk Środkowy III, farma wiatorwa na bałtyku

Farma wiatrowa na Bałtyku coraz bliżej

Regionalny dyrektor ochrony środowiska w Gdańsku podpisał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach powstania morskiej farmy wiatrowej "Bałtyk Środkowy III". Ma to być pierwsza taka inwestycja w naszym kraju. "Morska energetyka...
"W decyzji stwierdzono ponadto konieczność przeprowadzenia ponownej oceny oddziaływania na środowisko, w ramach postępowania o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę" - zaznaczyła gdańska RDOŚ w komunikacie.

Podkreślono także zalety morskich farm wiatrowych, które "w stosunku do lądowych charakteryzują się dwukrotnie większą produktywnością energii i stabilnością, a ich lokalizacja nie wywołuje protestów społecznych" .

Zwrócono też uwagę, że "morska energetyka wiatrowa charakteryzuje się znacznym potencjałem tworzenia miejsc pracy, głównie w sektorze stoczniowym i portowym". Zdaniem RDOŚ realizacja projektu "Bałtyk Środkowy III" m.in. "umożliwi polskim stoczniom, w Szczecinie i w Gdyni, budowę fundamentów i wież planowanych elektrowni".

Robert Stankiewicz odpowiedzialny w Polenergii za kontakt z mediami, poinformował PAP, że w najbliższych dniach firma wyda aktualny - będący m.in. konsekwencją uzyskania decyzji środowiskowej, komunikat dotyczący m.in. harmonogramu prac i innych szczegółów związanych z morską inwestycją.

farma wiatrowa, kontrola, NIK, OZE, energia z wiatru, odnawialne źródła energii

NIK o farmach wiatrowych. Potrzebna zmiana prawa

Zarówno obowiązujące normy prawne, jak i ich stosowanie, nie zabezpieczają skutecznie interesów społeczności lokalnych w procesie lokalizacji i budowy elektrowni wiatrowych - oceniła Najwyższa Izba Kontroli. Taki wniosek wysnuła na...
Z informacji zamieszczonych na stronie internetowej grupy Polenergia, wynika, że turbiny, które stworzą pierwszą polską morską farmę wiatrową, osiągną maksymalną wysokość 275 m n.p.m. (wówczas maksymalna średnica rotora wyniesie do 200 m).

Odległość pomiędzy poszczególnymi wiatrakami ma wynieść od 1,2 do 1,5 km. Farma może osiągnąć moc całkowitą 1200 MW.

W miejscu, gdzie planowana jest budowa, głębokość morza waha się między 25 a 40 m, a średnia prędkość wiatru wynosi 9 - 10 m/s. Inwestor podaje, że planowane rozpoczęcie produkcji energii wyznaczono na rok 2022.

Polenergia to polska spółka inwestująca w budowę farm wiatrowych. Jak podaje firma, grupa dysponuje obecnie siedmioma lądowymi farmami wiatrowymi o łącznej mocy 245 MW. Zlokalizowane są one m.in. w Pucku, Modlikowicach, Łukaszowie, Gawłowicach i Mycielinie. W planach firma ma kolejne podobne inwestycje.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE WYDARZENIE

 

Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama