Farma wiatrowa na Bałtyku coraz bliżej

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
25-07-2016,14:55 Aktualizacja: 25-07-2016,15:22
A A A

Regionalny dyrektor ochrony środowiska w Gdańsku podpisał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach powstania morskiej farmy wiatrowej "Bałtyk Środkowy III". Ma to być pierwsza taka inwestycja w naszym kraju.

"Morska energetyka wiatrowa jest ważną alternatywą dla farm lądowych, które wywołują wiele kontrowersji. Morskie farmy wiatrowe w stosunku do lądowych charakteryzują się dwukrotnie większą produktywnością energii i stabilnością, a ich lokalizacja nie wywołuje protestów społecznych" - przekonuje gdańska RDOŚ w swoim serwisie informacyjnym.

ustawa odległościowa, psew, wiatraki, elektrownia wiatrowa, turbina wiatrowa, podatek od nieruchomości, tpa horwath

Wyższe podatki zabójcze dla wiatraków

Ustawa „odległościowa” jest dla branży wiatrowej zabójcza – twierdzą przedstawiciele Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej. Szukają więc sposobu na minimalizowanie jej negatywnych skutków podatkowych....

Wydanie decyzji środowiskowej to dla inwestycji "Bałtyk Środkowy III" krok milowy. Przedsięwzięcie polega na budowie i eksploatacji 120 elektrowni wiatrowych (wiatraków), zlokalizowanych w południowej części Morza Bałtyckiego, w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej.

Wiatraki staną około 23 km na północ od linii brzegowej na wysokości gmin Smołdzino oraz miejskiej Łeba (województwo pomorskie). Głębokość morza wynosi tam 25-40 m, a średnia prędkość wiatru 9-10 m/s. Powierzchnia farmy ma wynieść prawie 117 km kw. Jej przewidywalna maksymalna moc to 600-1200 MW, a miejscem przyłączenia do sieci będzie stacja Słupsk-Wierzbięcino.

Gdańska RDOŚ zaznacza, że realizacja projektu umożliwi stoczniom w Szczecinie i Gdyni budowę fundamentów oraz wież planowanych elektrowni.

"Morska energetyka wiatrowa charakteryzuje się znacznym potencjałem tworzenia miejsc pracy, głównie w sektorze stoczniowym i portowym. W najbliższej przyszłości pomorskie porty mogą być bazą dla firm budowlanych i usługowych obsługujących morską energetykę wiatrową" - zaznacza RDOŚ.
elektrownie wiatrowe, oze, Transition Technologies, konrad świrski

Rozwój energetyki wiatrowej zagrożony przez nową ustawę

Nowa ustawa dotycząca farm wiatrowych może ograniczyć wzrost energetyki wiatrowej w Polsce. Przy ograniczeniu odległości turbiny od zabudowań do 2 km, możliwości obszarowe inwestycji zostaną ograniczone do 30 tys. ha. Tym samym moc elektrowni...

Inwestorem jest mająca siedzibę w Warszawie Polenergia Bałtyk III. To spółka z o.o. należąca do Grupy kapitałowej POLENERGIA - pierwszej w Polsce całkowicie prywatnej grupy energetycznej, składającej się ze spółek działających w obszarze wytwarzania energii z konwencjonalnych i odnawialnych źródeł oraz dystrybucji i obrotu energią elektryczną. Rozpoczęcie produkcji energii w pierwszej polskiej morskiej farmie wiatrowej zaplanowano na 2022 rok.

Dyrekcja ochrony środowiska z Gdańska zapewnia, że w wydanej decyzji nałożyła na inwestora obowiązek spełnienia wielu warunków, które mają od samego początku minimalizować oddziaływanie przedsięwzięcia na środowisko.  

"Konieczne jest prowadzenie monitoringu środowiska, w tym oddziaływania inwestycji na cele i przedmioty ochrony obszarów Natura 2000 oraz ich integralność. Monitoringi będą dotyczyły m.in. przeglądów technicznych fundamentów i kabli, warunków hydrologicznych oraz badań wpływu konstrukcji na organizmy związane ze środowiskiem morskim, w tym małże, ryby, ssaki morskie, ptaki i nietoperze" - poinformowała na koniec RDOŚ.

Poleć
Udostępnij
Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama