Toruń będzie smart

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: k.perkowska I perkowska@apra.pl
02-03-2015,12:35 Aktualizacja: 02-03-2015,12:44
A A A

19,5 mln zł dotacji otrzymało od NFOŚiGW konsorcjum firm Grupy Energa na projekt „Smart Toruń”. W jego ramach na prawie 8 ha zbudowana zostanie elektrownia fotowoltaiczna.

Projekt „Smart Toruń” jest realizowany w latach 2014-2015 na terenie miasta Torunia oraz powiatów: toruńskiego, golubsko-dobrzyńskiego i lipnowskiego.

Obejmuje m.in. rozwój aplikacji do komunikacji z licznikami zdalnego odczytu oraz przygotowanie systemów informatycznych do obsługi i zarządzania siecią. W jego ramach w miejscowości Wygoda, na powierzchni 7,7 ha, wybudowana zostanie także elektrownia fotowoltaiczna o mocy szczytowej 3,8 MW. Oprócz niej przewidziano powstanie inteligentnej sieci oświetleniowej z zastosowaniem energooszczędnych lamp w gminach. Ma je obsługiwać specjalnie zaprojektowane oprogramowanie, połączone z dotychczasowymi systemami.

Wykonawcą inwestycji, której całkowity koszt wyniesie 81,6 mln zł, jest konsorcjum firm z Grupy Kapitałowej Energa na czele ze spółką Energa-Operator. Pozostali uczestnicy to: Energa-Obrót, Energa Wytwarzanie oraz Energa Oświetlenie.

Obecnie w ramach projektu trwają już prace nad działaniami w zakresie dystrybucji energii. W grudniu poprzedniego roku rozpoczęto kolejny etap montażu inteligentnych liczników; w toku jest również budowa elektrowni fotowoltaicznej oraz przygotowanie specjalnej aplikacji do obsługi systemu.

- Jako Energa-Operator mamy już praktyczne doświadczenie w realizacji projektów z zakresu inteligentnych sieci. Smart Toruń to kolejny krok, gdyż łączymy w nim wiele elementów – modernizację sieci, wytwarzanie, oświetlenie uliczne, a także zarządzanie popytem. To pierwszy tak kompleksowy projekt w Polsce w zakresie inteligentnych sieci elektroenergetycznych – twierdzi Adam Olszewski, dyrektor Departamentu Innowacji w Energa-Operator.

Wchodząca w skład Grupy Energa spółka Energa-Operator to jeden z największych dystrybutorów energii elektrycznej w kraju. Dostarcza prąd do odbiorców zlokalizowanych na 75 tys. km², czyli blisko jednej czwartej powierzchni Polski. Spółka eksploatuje ponad 180 tys. km linii elektroenergetycznych wszystkich napięć, którymi przesyła ponad 20 TWh energii rocznie, co daje jej 16,8 proc. udział w rynku. 

Poleć
Udostępnij
Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu