Jak wykonać test przezimowania zbóż ozimych?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (PB) | redakcja@agropolska.pl
05-03-2018,7:00 Aktualizacja: 05-03-2018,6:21
A A A

W ostatnich dniach na terenie całego kraju można było zaobserwować znaczne spadki temperatury. Miejscami mróz sięgał poniżej minus 20°C. Nie wszędzie występowała okrywa śnieżna, dlatego już teraz warto pokusić się o wykonanie testu oceny przezimowania roślin na polu.

Każdy rolnik może w prosty sposób sprawdzić przezimowanie zbóż, gdyż test oceny przezimowania jest łatwy i szybki. Szybki i najdokładniejszym jest test dobowy. W ciągu 24 godzin możemy stwierdzić na podstawie przyrostów czy rośliny nadają się do pozostawienia.

Aby go wykonać należy udać się na pole i wybrać rośliny budzące najwięcej wątpliwości. Z plantacji 10 ha pobieramy od 10 do 20 roślin z 10 miejsc. Rośliny należy pobierać delikatnie, żeby nie uszkodzić węzłów krzewienia.

oziminy, powiat moniecki, śnieg

Oczekiwanie na śnieg lub ocieplenie

Na terenie całej Polski mamy do czynienia z silną falą mrozów, która utrzyma się przez wiele dni. Zdecydowanie najniższa temperatura zapowiadana jest na północnym wschodzie kraju. Po raz kolejny tej zimy silny mróz...

Tak przygotowane rośliny zabieramy do domu i delikatnie obmywany wodą z ziemi. Następnym krokiem jest przycięcie nożyczkami wszystkich pędów na wysokość nie mniej niż 1,5 cm nad węzłem krzewienia. System korzeniowy także odcinamy. Przygotowane rośliny umieszczamy na ręczniku papierowym lub gazie i zawijamy je do środka.

Następnie przygotowane rulony każdej z prób układamy na płaskim naczyniu i zwilżamy wodą. Próby należy umieścić w pomieszczeniu, gdzie panuje temperatura 22-25°C.

Po upływie 24 godzin test powie nam ile roślin jest żywych oraz jaki jest ich wigor. Po odkryciu ręcznika papierowego oglądamy rośliny. Te, które nie osiągnęły żadnych przyrostów są martwe.

Przyrost (od miejsca cięcia) długości 3-4 mm wskazuje, że roślina żyje lecz jest w słabej kondycji. Przyrost długości 5-9 mm wskazuje, że rośliny mają dobry wigor. Większe przyrosty świadczą o bardzo dobrej kondycji roślin.

Mając zliczone wszystkie wyniki możemy wywnioskować ile procent roślin jest żywych i jaki jest ich wigor.

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu