Diflufenikan do zwalczania chwastów w zbożach ozimych

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: inż. Adam Paradowski | redakcja@agropolska.pl
21-10-2016,9:05 Aktualizacja: 21-10-2016,9:46
A A A

Blisko 20 lat mija od momentu rejestracji diflufenikanu na krajowym rynku. Pierwsze preparaty, w których był komponentem, to fabryczne mieszaniny z udziałem izoproturonu. Aktualnie diflufenikan jest reprezentowany przez 37 herbicydów, z czego 15 to produkty zawierające tylko tę substancję czynną. Skąd taka popularność?

Bezsprzecznie jego atutem jest fakt, że skutecznie zwalcza fiołki i gwiazdnicę, czyli chwasty niskiego piętra, niebezpieczne przy masowych wschodach równoczesnych ze wschodami zbóż. Ponadto dobrze zwalcza marunę nadmorską (dawniej bezwonną) oraz przytulię czepną i tasznik pospolity. Jednak nie tylko to ma wpływ na ciągle rosnącą jego popularność.

siew, pszenica, siewnik, Szczutowo

Deszcz utrudnia siewy pszenicy

Od 10 do 19 października nasz deszczomierz wskazał 80 mm deszczu. W przerwach między opadami kombajn wyjeżdża na zbiór kukurydzy, której ziarno skupujemy i suszymy przez całą dobę. Naprzemiennie młócimy usługowo i u siebie, nie...

O potrzebie zwalczania miotły zbożowej nikogo nie trzeba przekonywać. Możliwości jest wiele, a jaką rolę spełnia w tej walce diflufenikan? W etykietach informacje na ten temat można uznać za sensacyjne! Otóż według nich, miotła zbożowa jest uważana za wrażliwą, średnio wrażliwą lub średnio odporną na działanie diflufenikanu.

Ponadto w etykietach wycofanych form można znaleźć informacje, że miotła jest odporna, a w wielu aktualnych etykietach w ogóle miotła zbożowa nie jest wykazana. Jeżeli ktoś chce zaryzykować, może sam diflufenikan zastosować do jej zwalczania, w dawce nie niższej niż 150 g/ha (jest bardziej skuteczny w zwalczaniu wyczyńca polnego, czego nie zamieszczono w etykietach).

Tajemnica popularności diflufenikanu i wykorzystania go do zwalczania miotły zbożowej tkwi jednak w jego wspierającym działaniu w stosunku do innych substancji czynnych zwalczających ten gatunek. Diflufenikan jest wspaniałym składnikiem mieszanin fabrycznych. We wszystkich zarejestrowanych herbicydach jest komponentem substancji czynnych zwalczających miotłę zbożową. Począwszy od pierwszego partnera – izoproturonu, przez chlorotoluron, flufenacet, jodosulfuron, mezosulfuron, pendimetalinę i penoksulam aż do ostatnio zarejestrowanej mieszaniny z chlorosulfuronem (DuPont Glean Strong 54 WG).

pszenica, Sahryń, termin siewu

Pszenica: ile siać przy opóźnionym terminie siewu?

Odpowiedź jest prosta – tyle, ile zaleca firma hodowlana, z której dana odmiana pochodzi. We wschodniej połowie kraju minął już optymalny termin siewu pszenicy ozimej. W części zachodniej właśnie mija, a na południowym zachodzie minie...

W małym stopniu jest zalecany jako składnik mieszanin zbiornikowych. Jak do tej pory zarejestrowano tylko Legato Plus 600 SC (diflufenikan + izoproturon) łącznie ze środkiem Glean 75 WG (chlorosulfuronem). W dużej mierze „dodatki” do diflufenikanu decydują o wyborze preparatu, bo to właśnie one, oprócz miotły zbożowej, głównie różnicują zakres zwalczanych chwastów dwuliściennych.

Wliczając zabiegi doglebowe, diflufenikan zalecany jest do stosowania w okresie nieomalże 100 dni, a kto zechce może go także wykorzystać wiosną. Tak długa na przestrzeni czasu rejestracja diflufenikanu samego, a co bardziej istotne – z komponentami, musi się różnić w zakresie terminów stosowania.

Co może nieco dziwić, nawet analogiczne herbicydy (ten sam skład) są niejednokrotnie rejestrowane w różnych terminach (sam diflufenikan w trzech), chociaż w znacznej mierze „nakładają się” się one na siebie. Diflufenikan z izoproturonem w formie preparatu Cougar 600 SC można stosować przez cały okres wegetacji jesiennej. Inne herbicydy o takim składzie „mieszczą się” w tym terminie, chociaż okresy te są krótsze.

„Mijające się” terminy są również charakterystyczne dla mieszaniny diflufenikan + chlorotoluron. Zdarza się, że wpływ mają na to gatunki zbóż, w których są zalecane. Na przykład, Dyplomata 600 SC i Snajper 600 SC w pszenicy są zalecane od szpilkowania do końca krzewienia. Te same preparaty w jęczmieniu i pszenżycie można stosować też tak długo, ale dopiero od trzeciego liścia zbóż.

Legato Pro 425 SC, preparat o tym samym składzie, ale innych proporcjach substancji czynnych, jest zarejestrowany w pszenicy, pszenżycie i życie (brak jęczmienia) od trzeciego liścia do końca wegetacji. Termin jest więc bardzo zbliżony, ponieważ koniec wegetacji i koniec krzewienia w praktyce można przyjąć za tożsame.

Przedsiębiorca Rolny październik 2016

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu