Ceny pszenicy biją rekordy. Polska może sporo na tym zyskać

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Magdalena Jarco PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
13-12-2021,12:30 Aktualizacja: 13-12-2021,12:33
A A A

Pszenica na światowych rynkach jest najdroższa od 9 lat, a dalsze podwyżki cen wpłyną korzystnie na nasz bilans handlowy - ocenił Polski Instytut Ekonomiczny. Analitycy zwrócili uwagę, że jesteśmy 10 eksporterem tego zboża na świecie.

W szczycie za tonę ziarna płacono nawet ok. 316 dol. Zdaniem ekspertów to efekt m.in. obfitych opadów deszczu w Australii oraz suszy w USA. "Duży wpływ na ceny ma także spadek dostaw z Rosji, która jest największym eksporterem pszenicy i w 2020 r. odpowiadała za blisko 17,6 proc. wartości globalnego wywozu" - zauważono.

pszenica orkisz, Dopłaty do materiału siewnego, wsparcie dla rolnictwa, zboża, ziemniaki, rośliny strączkowe

Rząd chce dopłacić do materiału siewnego pszenicy orkisz

Objęcie dopłatą materiału siewnego pszenicy orkisz zakłada projekt rozporządzenia, który trafił do wykazu prac legislacyjnych i programowych rządu. Projekt ma być przyjęty przez Radę Ministrów w pierwszym kwartale 2022 r. Chodzi o...

Wskazano też m.in. na zakłócenia łańcuchów dostaw żywności w Chinach. "W nadchodzących miesiącach produkty rolne mogą nadal drożeć, m.in. ze względu na gwałtowny wzrost cen nawozów sztucznych" - zaznaczono w analizie zamieszczonej w ostatnim wydaniu "Tygodnika Gospodarczego PIE".

Przypomniano, że Chiny są największym producentem pszenicy na świecie (ok. 134,3 mln t w sezonie 2020/21) i czwartym największym importerem tego zboża. W 2020 r. dostawy do tego kraju sięgnęły 2,26 mld dol. (4,8 proc. wartości światowego importu).

"W lutym ChRL czekają dwa ważne wydarzenia, czyli Chiński Nowy Rok oraz Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Z tego powodu tamtejsze władze będą starały się zabezpieczyć odpowiednie zapasy żywności i ich łańcuchy dostaw" - zaznaczono. Według ekspertów w przypadku dalszych problemów z produkcją krajową, Państwo Środka będzie zmuszone zwiększyć import, a to może przyczynić się do kolejnych wzrostów cen ziarna.

Pszenica, jak podkreślono, jest też istotna z punktu widzenia gospodarki Polski, która była 10. jej eksporterem na świecie. "Przez pierwsze trzy kwartały 2021 r. wyeksportowaliśmy pszenicę o wartości około 711 mln dol., co stanowiło 0,31 proc. wywozu ogółem i 46,3 proc. wartości sprzedaży  zbóż" - zauważyli analitycy.

podstawowe produkty rolne, GUS, zboża, żywiec, mleko, ziemniaki

Produkty rolne podrożały. Pszenica najbardziej

Ceny skupu podstawowych produktów rolnych wzrosły we wrześniu wobec sierpnia o 0,8 proc., a rok do roku o 15,3 proc. - poinformował GUS. Najbardziej podrożała pszenica, a najwięcej potaniały ziemniaki i żywiec wieprzowy. Pszenica w skupie...

W rekordowym 2020 r. Polska odpowiadała za 2,3 proc. wartości światowego eksportu pszenicy. Nasz kraj jest jej eksporterem netto - w 2020 r. wartość eksportu (1046 mln dol.) była prawie 7-krotnie większa niż importu. "Z tego powodu dalszy wzrost cen pszenicy będzie miał pozytywny wpływ na dochody rolników i bilans handlowy" - stwierdzono.

Wzrost cen jest natomiast niekorzystny dla konsumentów, bo przekłada się na wartość wielu artykułów spożywczych produkowanych z pszenicy. "W październiku 2021 r. na polskim rynku pieczywo było średnio o 9,4 proc. droższe, a mąka o 5 proc. niż w analogicznym miesiącu w 2020 r." - przypomnieli analitycy.

Eksperci zaznaczyli, że wysokie ceny pszenicy oznaczają też problemy dla państw rozwijających się. "Trudności z dostępnością do żywności w gospodarstwach domowych w mniej zamożnych częściach świata mogą nawet stworzyć niebezpieczeństwo utraty stabilności politycznej, w tym wybuchu zamieszek lub konfliktów zbrojnych" - podsumowano.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu