Rząd chce dopłacić do materiału siewnego pszenicy orkisz

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Magdalena Jarco PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
08-11-2021,13:45 Aktualizacja: 08-11-2021,13:53
A A A

Objęcie dopłatą materiału siewnego pszenicy orkisz zakłada projekt rozporządzenia, który trafił do wykazu prac legislacyjnych i programowych rządu. Projekt ma być przyjęty przez Radę Ministrów w pierwszym kwartale 2022 r.

Chodzi o projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykazu gatunków roślin uprawnych, do których materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany przysługuje dopłata z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany.

pszenica jara, ludzie, pole, niebo

Najlepsze odmiany pszenicy jarej 2021

Zapewne nie wszystkim rolnikom uda się tej jesieni wysiać, nawet bardzo późno, pszenicę ozimą. W takiej sytuacji część rolników będzie skazana na pszenicę jarą, która ma mniejszy potencjał plonowania i jest wrażliwsza na suszę...

Projekt poszerza listę gatunków objętych dopłatą o pszenicę orkisz (Triticum spelta). Jak zaznaczono, umożliwi to ubieganie się producentom rolnym o przyznanie dopłaty, a tym samym pozwoli na obniżenie kosztów produkcji dla gospodarstw rolnych, w których uprawia się ten gatunek.

W obecnie obowiązującym rozporządzeniu Rady Ministrów ws. wykazu gatunków roślin uprawnych, "do których materiału siewnego kategorii elitarny przysługuje dopłata z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany" wskazano trzy grupy roślin uprawnych, w przypadku których rolnicy mogą ubiegać się o dopłaty "do powierzchni gruntów ornych obsianych materiałem siewnym kategorii elitarny lub kwalifikowany".

Gatunki objęte dopłatami należą do: zbóż (jęczmień, owies nagi, owies szorstki, owies zwyczajny, pszenica twarda, pszenica zwyczajna, pszenżyto, żyto), roślin strączkowych (bobik, groch siewny - odmiany rolnicze, łubin biały, łubin wąskolistny, łubin żółty, soja, wyka siewna) i ziemniak.

Produkcja orkiszu może być "dobrą alternatywą dla gospodarstw ekologicznych oraz tych, które chcą prowadzić produkcję przyjazną dla środowiska dostarczając społeczeństwu zdrową i bezpieczną żywność" - stwierdzono na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Dodano, że na europejskim i krajowym rynku zbóż, uprawa gatunku pszenicy orkisz "przeżywa obecnie swój renesans" - wskazano.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu