Żniwa dobiegają końca. Na północy pogoda nie sprzyja rolnikom

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
06-09-2017,11:20 Aktualizacja: 06-09-2017,11:37
A A A

W tym roku zboża podstawowe zebrano z ok. 94-95 proc. areału, rzepak ozimy - 99 proc., a rzepak jary z około 90 proc. powierzchni upraw - szacuje Izba Zbożowo-Paszowa. Najmniej zaawansowane są żniwa w woj. zachodniopomorskim.

Tam, gdzie niekorzystne warunki pogodowe cały czas utrudniają zakończenie prac (głównie na Pomorzu Zachodnim) ziarno często nie trzyma parametrów - jest wilgotne, z niską gęstością i liczbą opadania, a także z porostem. Dlatego prawdopodobnie więcej ziarna z tego terenu trzeba będzie przeznaczyć na cele paszowe.  

zboża, rynek zbóż, produkcja zbóż, eksport zbóż, areał upraw zbóż,

Polska coraz mocniejsza na rynku zbóż

Według wstępnych danych Ministerstwa Finansów podawanych przez Sparks Polska w sezonie 2016/17 Polska sprzedała 6,18 mln ton zbóż. To o 0,94 mln ton (18 proc.) więcej niż w poprzednim roku handlowym. Znawcy rynku podkreślają, że...

Według Izby, w pozostałych województwach położonych na północy kraju (pomorskie, warmińsko-mazurskie) zbiory zbóż podstawowych dobiegają końca.

Mimo to, podaż ziarna jest zbyt duża, gdyż wielu rolników zmagazynowało je po żniwach. Na Pomorzu, z powodu jeszcze trwających zbiorów, notuje się największą ofertę. Słaba jakość ziarna sprawia, że większość rolników decyduje się na sprzedaż bezpośrednio po zbiorach.

Większego handlu zbożem należy się spodziewać dopiero po rozpoczęciu zbiorów kukurydzy na ziarno. Wiele jednak wskazuje jednak na to, iż kukurydziane żniwa rozpoczną się z około 2-tygodniowym opóźnieniem, czyli na początku października.

Mało ziarna kupują młyny - nabywane jest ono głównie na rynku lokalnym, a zapotrzebowanie ze strony wytwórni pasz jest umiarkowane.

W połowie tygodnia za pszenicę konsumpcyjną z dostawą do magazynu przetwórcy oferowali 610-670 zł za tonę, pszenicę paszową 580-650 zł/t, żyto konsumpcyjne 510-600 zł/t, żyto paszowe 490-550 zł/t, pszenżyto 520-580 zł/t, jęczmień paszowy 540-580 zł/t. Natomiast za kukurydzę z ubiegłorocznego zbioru płacono 680-740 zł/t, a za tegoroczną (mokrą) 380-410 zł/t.

zbiory zbóż w polsce, produkcja zbóż, jakość ziarna, ministerstwo rolnictwa, gus

Ziarno dobrej jakości trafia do skupu. Zbóż jest więcej niż przed rokiem

Skup zbóż przebiega sprawnie, a ziarno w większości kraju jest na ogół suche i dobrej jakości - poinformował Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa podczas pożniwnej debaty, która odbyła się w resorcie. Zgodnie z informacją z...

W sierpniu eksport zbóż drogą morską dotyczył jedynie kilkutysięcznych partii pszenicy, a także rzepaku. Obecnie w gdyńskim porcie trwa załadunek 55 tys. ton pszenicy konsumpcyjnej, która ma trafić do Arabii Saudyjskiej w ramach realizacji wcześniejszego kontraktu.

Rolnicy mogą uzyskać lepszą cenę za ziarno pszenicy z dostawą do portów z przeznaczeniem na eksport. Eksporterzy nadal oferują sporą premię za pszenicę o wyższej zawartości białka (14 proc.). Obecnie można za nią uzyskać 730-735 zł za tonę, a za pszenicę konsumpcyjna o zawartości 12,5 proc. białka 660-665 zł/t.

Według wstępnego szacunku GUS, tegoroczne zbiory zbóż podstawowych (bez kukurydzy) wyniosą 27,5 mln ton, czyli o ok. 8 proc. więcej niż w 2016 roku.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu