Zmniejszył się deficyt wody na polach

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
27-09-2022,12:00 Aktualizacja: 27-09-2022,12:03
A A A

Od 21 lipca do 20 września zmniejszył się deficyt wody dla upraw rolnych - stwierdził Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa. Niedobory wody odnotowano tylko w 5 województwach, najbardziej dotykają jesiennych zasiewów rzepaku.

"W trzynastym okresie raportowania, tj. od 21 lipca do 20 września, średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą była ujemna, wynosiła -36 mm" - czytamy w raporcie IUNG. W stosunku do poprzedniego okresu (11 VII - 10 IX) deficyt wody zmniejszył się.

susza rolnicza, szacowanie strat w uprawach, Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza

Straty na polach i łąkach sięgały kilkudziesięciu procent. A w państwowej aplikacji?

Zarząd Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej wnioskuje o ponowne przeanalizowanie działania aplikacji suszowej i przekazuje postulaty dotyczące zmiany przepisów odnośnie szacowania strat na polach i łąkach. Właśnie m.in. o szacowaniu strat w...

Największy deficyt wody notowano na terenie woj. warmińsko-mazurskiego, zachodniopomorskiego oraz wielkopolskiego. Na dużym obszarze kraju niedobory wody niewielkie, a w niektórych miejscach notowano nawet nadmierną wilgotność gleby (dodatnie wartości KBW).

Według IUNG w ostatnim badanym okresie susza rolnicza występowała na terenie 5 województw i dotyczyła 4 monitorowanych upraw - rzepaku i rzepiku (jesień), ziemniaka oraz kukurydzy na kiszonkę i na ziarno.

"Od 21 lipca do 20 września największy zasięg suszy rolniczej występował wśród upraw rzepaku i rzepiku ozimego wysiewanego w 2022 roku. Suszę notowano w 92 gminach (3,71 proc. gmin Polski), wystąpiła na obszarze 0,47 proc. gruntów ornych kraju" - informuje IUNG.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu