Wysiej tyle, ile trzeba. Nie za dużo i nie za mało

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: dr inż. Arkadiusz Artyszak | arkadiusz.artyszak@agropolska.pl
14-08-2014,12:20 Aktualizacja: 19-11-2014,15:41
A A A

Optymalna norma wysiewu jest jednym z najważniejszych czynników decydujących o wzroście roślin rzepaku, ich zdolności do przezimowania oraz plonowania.

W terminie optymalnym dla danego rejonu należy wysiać 40-50 kiełkujących nasion na 1 metr kwadratowy odmian mieszańcowych (heterozyjnych) i 60-80 kiełkujących nasion na 1 metr kwadratowy odmian populacyjnych (liniowych).

Zarówno zbyt duża, jak i zbyt mała ilość wysiewu są niekorzystne. Nadmierna norma wysiewu powoduje zbytnie zagęszczenie roślin, a to skutkuje konkurencją pomiędzy roślinami o światło i ich wyciąganie ku górze.

W efekcie następuje zbyt wysokie osadzenie pąka wierzchołkowego i pogorszenie odporności na niskie temperatury podczas zimy.

Niedostateczna ilość wysiewu jest szczególnie niekorzystna w przypadku odmian populacyjnych, które nie mają takich zdolności do wykorzystania wolnej przestrzeni jak odmiany mieszańcowe.

Od tego roku doszedł jeszcze jeden argument za unikaniem zbyt rzadkich siewów - chodzi o zakaz stosowania zapraw insektycydowych, co zwiększy jesienią zagrożenie ze strony szkodników rzepaku. Ważne jest, aby siew był jak najbardziej równomierny.       

***

Ilość wysiewu rzepaku (kg/ha) można określić ze wzoru: ilość kiełkujących nasion na 1 m2 (szt.) x masa 1000 nasion (g)/zdolność kiełkowania (%).

Przykład: ilość kiełkujących nasion - 50 szt./m2, masa 1000 nasion - 5 g, a zdolność kiełkowania - 98%. Obliczenie: 50 x 5/98 = 2,55 kg/ha.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu