Wegetacja roślin powinna przebiegać normalnie. Ale susza wciąż nam grozi

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Michał Boroń PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
23-03-2020,9:10 Aktualizacja: 23-03-2020,9:16
A A A

W związku z poprawą wilgotności gleby po ostatnich opadach, wegetacja roślin na przełomie marca i kwietnia powinna przebiegać normalnie - prognozują Wody Polskie. Długoterminowo wciąż grozi nam jednak susza.

"Aktualnie wilgotność gleby w przypowierzchniowych warstwach profilu glebowego do 1 metra oscyluje pomiędzy 50 a 95 proc. (dane na dzień 18 marca) Oznacza to, że poprawiły się parametry wilgotności glebowej i wegetacja roślin na przełomie marca i kwietnia powinna przebiegać normalnie" - podało przedsiębiorstwo w komunikacie.

susza, stop suszy, wilgotność gleby, suma opadów, warunki hydrologiczne, stan wód podziemnych, susza rolnicza

Czy widmo suszy zostało zażegnane?

Na portalu stopsuszy.pl ukazał się kolejny raport nt. sytuacji hydrologicznej oraz wilgotności gleby w kraju. Wynika z niego, że nastąpiła znacząca poprawa parametrów, ale do euforii jeszcze daleko, ponieważ wciąż obserwowany jest deficyt...

Eksperci zastrzegają jednak, że w dłuższym okresie nadal grozi nam susza. Powodem tego jest wyższa temperatura i prognozowane niewielkie opady deszczu wiosną.

"Brak śnieżnej zimy nie zrekompensowały, niestety, lutowe opady deszczu. Niedobory poziomu wód w rzekach są poważne. Susza atmosferyczna, czyli deficyt opadów, jaki był notowany na przełomie 2019/2020 bardzo silnie odznacza się w warunkach hydrologicznych naszych rzek. Trzeba podkreślić, że jest to stan występujący już trzecią zimę z rzędu" - podkreślono.

Wody Polskie dodały, że najbardziej niepokojące prognozy dotyczą województw Polski Środkowej oraz Środkowo-Wschodniej.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu