W tym regionie nie padało całymi tygodniami. Straty są ogromne

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Renata Chrzanowska PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
09-08-2019,9:35 Aktualizacja: 09-08-2019,9:36
A A A

Największe straty w uprawach susza wyrządziła na północy województwa lubelskiego. Szacowanie start trwa, dotychczas wpłynęło ok 30 tys. wniosków od rolników - poinformował wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk.

- Nie w każdej gminie susza wystąpiła. Najgorsze skutki są na północy województwa - na terenie powiatów łukowskiego, bialskiego, radzyńskiego, częściowo parczewskiego i włodawskiego - powiedział PAP Gmitruczuk.

Susza w całej Polsce. Straty szacowane w coraz większej liczbie gmin

W ostatnim tygodniu o ok. 300 wzrosła liczba gmin, w których szacowane są straty spowodowane suszą. Obecnie specjalne komisje powoływane przez wojewodów oceniają straty w 1403 gminach - poinformowało PAP Ministerstwo Rolnictwa i...
Wicewojewoda poinformował, że w gminach w województwie lubelskim trwa obecnie szacowanie strat wywołanych suszą. - Dotychczas mamy informacje z gmin o około 30 tysiącach wniosków złożonych przez rolników - powiedział Gmitruczuk.

Jak wyjaśnił, protokoły komisji, które szacują straty, będą przekazane do urzędu wojewódzkiego celem weryfikacji, a następnie wrócą do gmin i wówczas rolnicy będą mogli się ubiegać w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o rekompensaty za straty w uprawach na skutek suszy.

Według wicewojewody jest jeszcze za wcześnie na podawanie szacunkowych sum strat. - W tej chwili nie mamy jeszcze z żadnej z gmin wniosków, bo pracują jeszcze komisje w terenie - zaznaczył. Jak dodał, wniosków od rolników może być więcej niż dotychczasowe 30 tysięcy.

Największe straty są w odmianach jarych zbóż, nieco mniejsze w odmianach ozimych. - Plony owsa są bardzo złe, ziarno jest niewykształcone. To są straty rzędu 70-80 proc. - ocenił wicewojewoda.

Porażające dane. 40 tysięcy rolników złożyło wnioski o oszacowanie szkód

Ponad 40 tys. rolników z woj. łódzkiego złożyło do tej pory wnioski w urzędach gmin o oszacowanie szkód w gospodarstwach spowodowanych suszą. To trzy razy więcej niż w poprzednim roku - poinformowały PAP służby wojewody...

Dodał, że z informacji, jakie przekazały samorządy do urzędu wojewódzkiego, wynika, iż w niektórych gminach straty mogą być wielokrotnie wyższe niż latach ubiegłych. - W jednej z gmin w ubiegłym roku zebrano ok. 70 wniosków dotyczących skutków suszy, a w tym roku w tej samej gminie już jest ich ok. 600 - powiedział Gmitruczuk.

Według ministerstwa rolnictwa suszą w całej Polsce jest dotkniętych ponad 2 mln hektarów. Całkowita wielkość strat będzie znana po zakończeniu prac wszystkich komisji powołanych przez wojewodów.

Instytut Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG) w raporcie obejmującym okres od 1 czerwca do 31 lipca 2019 r. poinformował, że susza dotknęła wszystkie województwa i objęła wszystkie monitorowane uprawy m.in. zbóż jarych, zbóż ozimych, krzewów i drzew owocowych, warzyw gruntowych, roślin strączkowych, tytoniu, ziemniaka, buraka cukrowego, chmielu.

Poleć
Udostępnij