W Polsce pojawiło się zagrożenie suszą rolniczą

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
30-06-2015,8:05 Aktualizacja: 30-06-2015,9:35
A A A

Na obszarze całego kraju występuje zagrożenie suszą, która dotyka przede wszystkim zboża jare oraz rośliny strączkowe - poinformował Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG) w Puławach.

"W trzecim okresie raportowania, czyli od 21 kwietnia do 20 czerwca 2015 roku, stwierdzamy zagrożenie wystąpieniem suszy rolniczej na obszarze Polski. Wartości Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie których dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą, są ujemne na całym obszarze Polski" - wskazał IUNG w komunikacie.

Susza szkodzi rolnictwu. Wszyscy czekają na deszcz

Dziś ma padać w zachodniej części kraju. Niestety - jak przewidują prognozy pogody - miejscami opady mogą być bardzo gwałtowne i połączone z gradem. Upalnie i bez opadów wciąż ma być na wschodzie kraju. Wszystkie uprawy potrzebują deszczu, a...

Według instytutu, największe zagrożenie suszą występuje dla zbóż jarych. Susza dla tej uprawy występuje na glebach I I II kategorii, czyli na glebach lekkich i bardzo lekkich - m.in. na glebach paskowych.

Susza dla zbóż jarych występuje w siedmiu województwach Polski - w 412 gminach (13,4 gmin kraju), na 3,2 proc. gruntów ornych. Najwięcej zagrożonych suszą plantacji zbóż odnotowano na terenie woj. kujawsko-pomorskiego (ok. 88 proc. gmin i 13 proc. gruntów ornych województwa), wielkopolskiego (43 proc. gmin) i łódzkiego (28 proc. gmin).

Zagrożenie suszą rolniczą dla upraw roślin strączkowych występuje na glebach bardzo lekkich w 11 gminach Polski i obejmuje 0,4 proc. gmin kraju i 0,1 proc. gruntów ornych. Głównie dotyczy ona województw: wielkopolskiego i łódzkiego.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj