W aplikacji suszowej będzie istotna zmiana

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
30-11-2021,8:05 Aktualizacja: 30-11-2021,8:08
A A A

Dodatkowa funkcjonalność umożliwiająca pobranie przez producenta rolnego zestawienia strat ma zostać uruchomiona w rządowej aplikacji "suszowej".

Niedoskonałości tzw. aplikacji suszowej w pismach kierowanych do resortu rolnictwa wielokrotnie zgłaszała m.in. Wielkopolska Izba Rolnicza.

susza, pole, ziemia

Zgłaszanie szkód suszowych tylko przez specjalną aplikację

- Szkody spowodowane suszą w tym roku rolnicy mogą zgłosić tylko poprzez specjalną aplikację. Do 17 sierpnia zarejestrowanych już było 2169 wniosków - poinformowało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. - Aplikacja publiczna...

Zwracała uwagę choćby na brak daty na wygenerowanym wydruku "Kalkulacji z oszacowania zakresu i wysokości szkód w gospodarstwie rolnym spowodowanych suszą w roku 2021". W związku z tym rolnik, zdaniem WIR nie wie, kiedy aplikacja wygenerowała kalkulację. Jeśli nie posiada wydrukowanej wcześniejszej, to nie może jej porównać z tą po ponownym przeliczeniu.

W ocenie wielkopolskiej izby proces logowania do aplikacji przez Profil Zaufany jest zbyt skomplikowany i można by było go uprościć (zastosować ten sam sposób logowania, jak w przypadku aplikacji ARiMR -eWniosek Plus i IRZ Plus). Poza tym trzeba też uprościć mechanizm wpisywania strat.

"Obecnie istnieje konieczność dokonywania skomplikowanych wyborów poleceń. Ułamki dziesiętne przy deklarowanej powierzchni muszą być wpisywane z kropką, bo z przecinkiem aplikacja nie przyjmuje, konieczne jest ciągłe wracanie do listy i wycofywanie po każdej działce rolnej" - wytykała WIR.

W odpowiedzi ministerstwa można przeczytać, że "w publicznej aplikacji ‘Zgłoś szkodę rolniczą’ będzie dostępna dodatkowa funkcjonalność umożliwiająca pobranie przez producenta rolnego zestawienia strat w uprawach rolnych danego gospodarstwa spowodowanych wystąpieniem suszy. Zestawienie będzie opatrzone datą jego przygotowania".

Resort nie podał jednak terminu, kiedy taka funkcja się pojawi. Co do pozostałych postulatów stoi na stanowisku, że aplikacja uwzględnia szereg czynników, które są wystarczające.

"Tymczasem procedura oszacowania szkód nie kończy się decyzją, wobec czego nie ma możliwości odwołania się i jej weryfikacji" - zauważa wielkopolski samorząd rolniczy.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu