Uprawy wymroziło i wysuszyło. Czy te straty można sumować?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
15-09-2023,10:10 Aktualizacja: 15-09-2023,10:15
A A A

Resort rolnictwa odpowiedział na pytanie dotyczące łączenia strat powstałych w gospodarstwach rolnych w wyniku różnych zjawisk atmosferycznych, np. suszy i przymrozków.

Z wnioskiem w tej sprawie wystąpiły izby rolnicze, zwracając uwagę, że są takie przypadki, gdy np. wiosną doszło do strat w uprawie spowodowanych przez przymrozki w wysokości 40 proc., a następnie (w tej samej uprawie, na tym samym polu) wystąpiła susza rolnicza, w wyniku której także oszacowano straty na poziomie 40 proc.

„Prosimy o informację, czy straty w uprawie mają być sumowane, czy jednak liczone oddzielnie?” – zapytał rolniczy samorząd.

samorząd rolniczy, mrirw, wiceminister, bartosik, susza, szacowanie, straty, monitoring suszy

Resort zachwala system szacowania strat suszowych. Alternatywa? Wgląd w rachunki gospodarstwa

Określenie rzeczywistych strat w poszczególnych gospodarstwach spowodowanych wystąpieniem suszy byłyby możliwe po wprowadzeniu obowiązku prowadzenia rachunkowości rolnej – przekonuje Ryszard Bartosik, wiceminister rolnictwa. Resort...

W odpowiedzi wiceminister rolnictwa Ryszard Bartosik zaznacza, że podstawę prawną do szacowania suszy przez aplikację publiczną oraz powoływania komisji ds. oszacowania szkód powstałych w wyniku suszy, a także powoływania komisji w celu oszacowania szkód w produkcji rolnej powstałych w wyniku gradu, deszczu nawalnego, ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, powodzi, huraganu, pioruna, obsunięcia się ziemi lub lawiny – stanowią przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z 27 stycznia 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

„Powyższe przepisy nie przewidują możliwości łączenia protokołów oszacowania szkód powstałych w wyniku gradu, deszczu nawalnego, ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, powodzi, huraganu, pioruna, obsunięcia się ziemi lub lawiny z protokołem czy kalkulacją oszacowania szkód powstałych w wyniku suszy” – wskazuje Bartosik.

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu