Uprawa konopi pod nadzorem

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (ala) | redakcja@agropolska.pl
10-01-2020,9:30 Aktualizacja: 10-01-2020,9:33
A A A
Osoby zainteresowane uprawą konopi muszą pamiętać, że zasady i warunki uprawy tej rośliny w Polsce reguluje Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii z 29 lipca 2005r. 
 
Zgodnie z zapisami tej ustawy, uprawa konopi włóknistych może być prowadzona wyłącznie na potrzeby przemysłu włókienniczego, chemicznego, farmaceutycznego, kosmetycznego, celulozowo-papierniczego, spożywczego, budowlanego, albo też dla nasiennictwa. 
 
Ponieważ konopie włókniste prawie niczym nie różnią się od konopi indyjskich, z których wytwarza się marihuanę (poza zawartością substancji psychoaktywnej THC, która jest niższa i nie przekracza 0,2%), ich uprawa wiąże się w naszym kraju z koniecznością spełnienia wielu warunków. 
 
uprawa konopi, uprawa lnu, rośliny włókniste, rafał bogucki, Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich

Polskie konopie podbijają USA

Sytuacja na polskim rynku lnu, konopi i chmielu na przestrzeni ostatnich 40 lat to temat wymagający głębokich analiz i wyciągnięcia wniosków. To czas dwóch pokoleń rolników, a więc znaczących przemian w kraju - przekonuje Jacek...
Przed rozpoczęciem uprawy konopi rolnik musi:
 
  •  podpisać umowę kontraktacyjną z podmiotem gospodarczym, posiadającym zezwolenie właściwego urzędu marszałkowskiego, 
 
  •  uzyskać zezwolenie wójta lub burmistrza (prezydenta miasta) właściwego dla lokalizacji uprawy, 
 
  •  zakupić kwalifikowany materiał siewny kategorii elitarny lub innej kategorii w rozumieniu przepisów o nasiennictwie, 
 
  •  zachować etykietę z opakowania nasion, 
 
  •  rolnik może zobowiązać się, że przetworzy zebrany plon we własnym zakresie, ale w ciągu 14 dni od siewu musi zawiadomić o tym marszałka. 
 
W Krajowym Rejestrze Odmian Roślin Rolniczych, Warzywnych i Sadowniczych znajduje się obecnie pięć odmian konopi siewnych jednopiennych: Białobrzeskie, Tygra, Wojko, Rajan oraz Henola. Natomiast we Wspólnotowym Katalogu Odmian Roślin Uprawnych znajduje się 68 odmian konopi jednopiennych i dwupiennych. 
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.