Susza w ośmiu województwach, najbardziej dotyka uprawy kukurydzy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
15-09-2022,13:40 Aktualizacja: 15-09-2022,14:03
A A A

Suszę rolniczą w okresie od 11 lipca do 10 września stwierdzono w ośmiu województwach. Największy niedobór wody wystąpił na Pomorzu Zachodnim i W Wielkopolsce. Susza dotyka przede wszystkim uprawy kukurydzy - przekazał Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa.

W 12. okresie raportowania średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego, na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą, była ujemna - wynosiła -79 mm. W omawianym czasie wartość KBW zmniejszyła się o 2 mm w stosunku do poprzedniego okresu (1 lipca - 31 sierpnia).

susza w Mołdawii, zniszczone uprawy, Natalia Gavrilita, kukurydza, słonecznik

Susza zniszczyła wiele upraw. Rolnicy proszą rząd o wsparcie

Uprawy kukurydzy, słonecznika oraz buraków cukrowych są w Mołdawii z powodu suszy o ponad 60 proc. mniejsze - podało Stowarzyszenie Sektora Rolniczego (AFF) w liście do rządu Natalii Gavrility. Plantatorzy zaapelowali do władz kraju o pilne...

Deficyt wody dla roślin uprawnych występował w całym kraju, ale suszę rolniczą odnotowano w ośmiu województwach. Największy niedobór wody wystąpił na Pobrzeżu Słowińskim, Pojezierzu Wielkopolskim oraz w centralnej części Pojezierza Mazurskiego, na Pojezierzu Pomorskim oraz w Kotlinie Sandomierskiej. Najmniejszy niedobór był w woj. południowych i we wschodniej części woj. lubelskiego.

Susza występowała w ośmiu monitorowanych uprawach: kukurydzy na kiszonkę i na ziarno, krzewów owocowych, ziemniaka, roślin strączkowych, buraka cukrowego, chmielu oraz warzyw gruntowych. Największy jej zasięg występował wśród upraw kukurydzy na kiszonkę - w 225 gminach (9 proc. w Polsce).

IUNG stwierdził, że w ostatnim okresie monitorowania zmniejszył się zasięg suszy rolniczej dla upraw: kukurydzy na ziarno i kiszonkę, roślin strączkowych, krzewów owocowych, warzyw gruntowych oraz chmielu. Natomiast wystąpił wzrost zasięgu suszy dla upraw ziemniaka oraz buraka cukrowego.

Instytut przypomniał, że w tegorocznym okresie wegetacyjnym od 21 marca do 10 września opracowano 12 raportów dotyczących monitoringu suszy rolniczej. W tym okresie dla 14 upraw stwierdzono niedobory wody powodujące obniżenie plonów przynajmniej o 20 proc. w stosunku do plonów uzyskiwanych w średnich warunkach pogodowych dla upraw.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij