Susza rolnicza tylko w czterech województwach

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
07-07-2020,15:05 Aktualizacja: 07-07-2020,15:09
A A A

Ulewne deszcze znacznie poprawiły bilans wodny w całej Polsce, ale susza występuje jeszcze w czterech województwach: zachodniopomorskim, lubuskim, wielkopolskim, pomorskim. Dotyka głównie zboża jare - informuje IUNG.

"W piątym okresie raportowania, tj. od 1 maja do 30 czerwca średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą, była dodatnia i wynosiła 31 mm" - podaje Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa.

burak, roślina, gleba, susza. niebo

Polska stepowieje - czas zmienić nasz sposób myślenia o suszy

Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1995 r. ustanowiło 17 czerwca Światowym Dniem Walki z Pustynnieniem i Suszą. Zmiany klimatyczne, ingerencja człowieka w naturalny bieg rzek i nadmierne eksploatowanie zasobów wody sprawiają, że...

Nadal jednak niedobór wody jest odnotowywany w północno-zachodniej części kraju. Największy deficyt dotyka obszar Pobrzeża Szczecińskiego (Uznam, Wolin, Równina: Wkrzańska, Wełtyńska, Perzycka, Wzgórze Bukowe). Duże niedobory wody nadal wystąpiły w zachodniej części Pojezierza Pomorskiego oraz Wielkopolskiego.

Od 1 maja do 30 czerwca największe zagrożenie suszą rolniczą wystąpiło wśród upraw zbóż jarych - odnotowano ją w 151 gminach Polski (6 proc. w kraju).

Wysokie opady na znacznym obszarze kraju w całym rozpatrywanym okresie spowodowały, że notowany jest nadmiar wody. Dla roślin jest bardziej niekorzystny niż niedobory wody, albowiem takie warunki powodują gnicie roślin, a w konsekwencji znacznie obniżenie plonów.

Duży nadmiar wody notowany jest na terenach woj.: opolskiego, śląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego, lubelskiego oraz mazowieckiego.

Zasięg suszy zmniejszył się w uprawach: zbóż jarych i ozimych oraz truskawek w stosunku do poprzedniego okresu raportowania.

Zmalała liczba gmin oraz procent potencjalnej powierzchni gruntów ornych z suszą rolniczą. Natomiast w uprawach rzepaku i rzepiku, kukurydzy na ziarno i kiszonkę, krzewów owocowych oraz roślin strączkowych zasięg suszy wzrósł.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.