Susza nie odpuszcza, plony będą znacznie niższe

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
10-09-2018,11:30 Aktualizacja: 10-09-2018,11:47
A A A

Na terenie Polski trwa susza rolnicza, co spowoduje spadek tegorocznych plonów co najmniej o 20 procent - poinformował Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa.

"W jedenastym okresie raportowania tj. od 1 lipca do 31 sierpnia 2018 roku, stwierdzamy wystąpienie suszy rolniczej na obszarze Polski" - napisali eksperci. IUNG podał, że średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW) dla kraju, na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą była ujemna, wynosiła -112,8 mm.

susza, pomoc dla poszkodowanych, straty w uprawach, zachodniopomorskie, susza

Susza na 100 tysiącach hektarów zniszczyła niemal wszystko

Województwo zachodniopomorskie należy do grupy regionów, w których tegoroczna susza wyrządziła największe straty. Zakończone właśnie prace komisji klęskowych potwierdzają ogrom zniszczeń. W Zachodniopomorskiem rolnicy złożyli...

W obu dekadach sierpnia odnotowano bardzo zróżnicowane wielkości opadów - zaznaczają przedstawiciele instytutu. "Średnia wartość KBW dla kraju uległa nieznacznemu zwiększeniu, jednakże znaczne obniżenie tych wartości odnotowano na terenie zachodniej Polski oraz wzrost w części wschodniej" - napisali przedstawiciele IUNG.

"Występujące warunki pogodowe w kolejnym już monitorowanym okresie powodowały w zachodniej części Polski zwiększenie deficytu wody dla roślin, czego wynikiem jest występowanie suszy wśród dziewięciu upraw. Liczba gmin ogarniętych suszą uległa zwiększeniu z 410 do 587, a powierzchnia o 5,26 punktów procentowych. Wykazany występujący deficyt wody powoduje obniżenie plonów przynajmniej o 20 proc. w stosunku do plonów uzyskanych przy średnich warunkach pogodowych" - dodano w raporcie.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu