Susza może spowodować nieurodzaj wielu upraw. Eksperci alarmują

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
10-05-2019,9:25 Aktualizacja: 10-05-2019,9:31
A A A

Pogoda w maju będzie kluczowa dla upraw polowych, w tym owoców i warzyw - uważa dr Bożena Nosecka z IERiGŻ. Wskazuje, że jeżeli susza się utrzyma, to zbiory będą mniejsze, ale ceny warzyw nie muszą wzrosnąć.

Ekspertka zaznaczyła, że w tym roku susza przyszła o wiele wcześniej niż w ubiegłym roku, kiedy pojawiła się dopiero w lipcu. Jej zdaniem, jeżeli nadal nie będzie opadów deszczu, to może to być katastrofalne dla wielu upraw.

susza rolnicza, opady deszczu, jan krzysztof ardanowski, niedobór wody

Opady deszczu przerwały narastanie suszy. Ale dobrze nie jest

Zdaniem Jana Krzysztofa Ardanowskiego, ministra rolnictwa deszcz, który padał w Polsce w ostatnim tygodniu, przerwał "narastanie suszy", choć były to opady niewystarczające. - Bacznie obserwujemy (sytuację-PAP). Instytut Uprawy...

Prawdopodobnie będą problemy m.in. z plonami warzyw, ale też owoców. Zastrzegła jednak, że na razie nie ma danych co do skali suszy i są to tylko rozważania.

Przedstawicielka Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej zauważyła, że w ubiegłym roku ceny warzyw były wysokie z powodu suszy i nawet jeżeli w tym roku zbiory będą równie słabe, to ceny drastycznie nie wzrosną. Jak mówiła, warzywa znacząco podrożały na wiosnę i bardziej już nie mogą, bo nikt tego nie kupi.

Zdaniem Noseckiej nie ma już pola do dalszego podnoszenia cen, a raczej spadnie spożycie. Konsumenci będą kupowali głównie podstawowe warzywa, tj. takie, które są niezbędne i w mniejszych ilościach. Ponieważ tanie jest mięso, a zwłaszcza kurczaki, więc konsument będzie preferował drób kosztem warzyw.

Zapytana o zbiory truskawek powiedziała, że trudno jest prognozować, gdyż nie jest znana skala suszy. Dodała, że część pól, zwłaszcza tych towarowych, jest nawadniana. Zapewniła, że truskawki z pewnością będą, ale susza wpłynie na ceny - będą wyższe w stosunku do ubiegłorocznych, które były relatywnie niskie.

żyto ozime, rolsiny, źdźbła

Posucha wiosenna czy kolejna susza?

Echa ubiegłorocznej suszy widoczne są do tej pory o czym świadczą zapasy pasz u rolników oraz cena w punktach sprzedaży. Pomimo złej sytuacji prawdopodobnie wielu rolników dosięgnie kolejna klęska suszy, która staje się powoli...

Według IERIGŻ w ubiegłym roku średnio za świeże truskawki producenci otrzymywali 6,10 zł/kg wobec 7,48 zł rok wcześniej. Tańsze były owoce (z szypułką) do przetwórstwa, za które płacono 3,25 zł/kg wobec 3,75 zł/kg rok wcześniej.

Jak poinformował Maciej Kmera z rynku hurtowego w Broniszach, w handlu już znalazły się pierwsze krajowe truskawki spod folii - na razie są jednak drogie (15-18 zł za kg). Importowane są tańsze i kosztują ok. 10 zł/kg.

Problemem dla plantacji truskawek jest nie tylko brak wody, ale też przymrozki. Według prezesa Związku Sadowników RP Mirosława Maliszewskiego przymrozki, które wystąpiły kilka dni temu, uszkodziły krzaki truskawek.

"Po nocy z 7 na 8 maja możemy się pożegnać z większością owoców odmian Marmolada, Aprica i Honey, które nie były okryte agrowłókniną. Według plantatorów ok. 10-20 proc. owoców pod włókninami także przemarzło" - napisał na Fecebooku.

Jego zdaniem znaczące ograniczenie produkcji truskawek bezpośrednio wpłynie na wzrost cen w okresie zbiorów. - Susza powoli zabiera się za plantacje bez systemu nawadniania, co będzie kolejnym uszczupleniem sumarycznych plonów - powiedział.
 

Poleć
Udostępnij
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.