Susza może być gorsza niż przed rokiem

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
09-05-2016,12:20 Aktualizacja: 09-05-2016,13:21
A A A

W rolnictwie notuje się już pierwsze symptomy suszy i jeśli sytuacja się nie zmieni, jej skutki mogą być gorsze niż rok temu - powiedział w poniedziałek Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych.

- Bardzo duże szkody na plantacjach spowodowała najpierw zima bo była dosyć krótka, ale mroźna. Wiele rzepaku i zbóż trzeba było przesiać, co też komplikuje sytuację finansową, nie tylko na rynku mleka, ale i na rynku wołowiny oraz zboża - poinformował szef rolniczego samorządu.  

kukurydza, susza, KBW, rozporządzenie, MRiRW, straty, zboża, pogoda

Zmieni się sposób monitorowania suszy rolniczej

Ministerstwo rolnictwa przygotowało rozporządzenie zmieniające wartości progowe Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW) tj. wskaźników, które pozwalają na monitorowanie wystąpienia suszy w uprawach rolnych, szczególnie dotyczy to...

- Druga sprawa to jest ogromna susza. Weszliśmy w okres wegetacji praktycznie bez zapasów wody i w części Polski środkowej, zwłaszcza Mazowsza zachodniego i północnego, Kujaw i Wielkopolski, mamy ogromną suszę. Skutki mogą być o wiele większe niż w zeszłym roku. Wchodzi się w łan zboża, jest rzadki, ziemia jest popękana już dzisiaj z braku wody. To naprawdę nie napawa optymizmem - ostrzegał.

Aby uniknąć błędów z zeszłorocznej suszy zalecił jak najszybsze uruchomienie systemu ubezpieczeń rolnych. Według prezesa KRIR państwo będzie musiało pomóc wielu gospodarstwom, aby nie upadły.

- Sądzę, że będziemy wspólnie z ministerstwem zastanawiać się nad tym, co zrobić, żeby te skutki zmian klimatycznych, które dzisiaj widać coraz bardziej (…) mogły być dla rolników do przyjęcia - podkreślił Szmulewicz.

Prezes KRIR zauważył przy tym, że stawki polis od suszy proponowane przez zakłady ubezpieczeń np. dla upraw rzepaku sięgają 15 proc., podczas gdy zysk to około 10 proc. - Tu cały zysk przechodzi na ubezpieczenie - wskazał.
susza rolnicza, wnioski o pomoc, Krajowa rada izb rolniczych

Susza zabrała miliardy złotych. Setki tysięcy poszkodowanych gospodarstw

Według szacunków specjalnych komisji powołanych przez wojewodów (stan na 22 września) poszkodowanych w wyniku suszy zostało ponad 231 tys. gospodarstw. Straty oceniane są na 1,6 mld zł, uprawy zostały zniszczone na powierzchni 1,9 mln...

Szmulewicz powiedział też, iż czuje się zaniepokojony proponowanymi zmianami w prawie wodnym, które przewidują wzrost opłat za wodę do celów rolniczych. - Tak wysokie stawki mogą spowodować, że ta trudna sytuacja, która jest dzisiaj, może przyczynić się do tego, że wiele gospodarstw zbankrutuje z powodu opłat za wodę - powiedział.

Sugerował m.in. rozwój retencji małej i dużej, aby zatrzymać wodę opadową i pozwolić na jej późniejsze wykorzystanie.

W kwietniu na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się pierwszy projekt Prawa wodnego przygotowanego przez MŚ. Największy sprzeciw budzi art. 282 planowanej ustawy i zaproponowane w nim stawki opłat za pobór wody, które w wielu przypadkach są wyższe niż dziś.

Jest on związany z budzącym największe kontrowersje art. 9 RDW, który stanowi, że wszyscy korzystający z wody, mają za to płacić. Dotyczyć ma to zarówno energetyki, hodowców ryb czy rolników wykorzystujących duże ilości wody do swojej produkcji.

Duży sprzeciw wywołała też propozycja stawek opłat za wodę wykorzystywaną do celów rolniczych. W projekcie zapisano, że maksymalna ich wysokość miałaby wynosić 1,64 zł za 1 m sześc. wody podziemnej i 0,82 zł za 1 m sześc. wody powierzchniowej.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu