Susza już się panoszy. KRIR: Państwowy system opiera się na opóźnionych danych

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
08-06-2023,10:05 Aktualizacja: 08-06-2023,10:09
A A A

W ocenie rolniczego samorządu system ogłaszania suszy rolniczej jest wadliwy, a służąca do szacowania strat aplikacja – niedopracowana. Stąd jego wystąpienie do ministra rolnictwa.

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych 7 czerwca zwrócił się do szefa resortu rolnictwa o podjęcie natychmiastowych działań w celu usprawnienia aplikacji suszowej oraz sfinalizowania prac mających na celu opracowanie rzetelnego systemu ogłaszania suszy na danym terenie.

Jak podkreślił, w wielu rejonach kraju występuje susza, ponadto najnowsze prognozy meteorologiczne wskazują na brak znaczących opadów deszczu w najbliższym czasie. Taka sytuacja może mieć poważne konsekwencje dla rolnictwa.

„Dodatkowo aplikacja suszowa, która jest kluczowym narzędziem w szacowaniu strat suszowych, nadal nie została poprawiona, a system ogłaszania suszy wciąż opiera się na opóźnionych danych Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa” – podkreśla KRIR.

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.
WAŻNE WYDARZENIE